Εκπληκτικό Clasico με τη Ρεάλ νικήτρια

Εκπληκτικό ματς έγινε στο Ριάντ όπου η Ρεάλ επικράτησε 3-2 της Μπαρτσελόνα στην παράταση (2-2 κανονική διάρκεια) και πέρασε στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Στο 19′ οι Μαδριλένοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ασένσιο ο οποίος εκτέλεσε από ιδανική θέση στέλνοντας την μπάλα άουτ. Επτά λεπτά μετά ο Μπουσκέτς έκανε το λάθος, ο Μπενζεμά έβγαλε τον Βινίσιους και αυτός με πλασέ από αριστερά άνοιξε το σκορ. Η Μπαρτσελόνα είχε καλή φάση στο 30′ με κεφαλιά του Λούουκ Ντε Γιόνγκ και στο 41′ ο Ολλανδός φορ σκόραρε με έναν απίστευτο τρόπο. Μετά από διώξιμο του Μιλιτάο η μπάλα βρήκε στον Ντε Γιόνγκ, στον Κουρτουά στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Με το καλημέρα στην επανάληψη (48′) οι Καταλανοί απείλησαν με σουτ του Πέδρι. Ήταν όμως η Ρεάλ που ανέκτησε το προβάδισμα όταν μετά από φάση διαρκείας στο 73′ ο Μπενζεμά πλάσαρε από κοντά και έκανε το 1-2. Η Μπάρτσα όμως είχε και πάλι απάντηση καθώς στο 84′ ο Φάτι με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Το 2-2 ήταν το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας και το ματς πήγε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά όμως ήταν η Ρεάλ που σκόραρε όταν στο 98′ έφυγε εντυπωσιακά στην κόντρα με τον Βαλβέρδε τελικά να εκτελεί με πλασέ και να γράφει το 3-2. Στο 101′ ο Κουρτουά είπε διαδοχικά «όχι» σε Μπουσκέτς και Ντεμπελέ. Οκτώ λεπτά μετά ο Αμπντέ σούταρε μόλις άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης η Μπαρτσελόνα απείλησε με τον Φάτι και στην κόντρα η Ρεάλ με τον Ροντρίγκο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντάνιελ Άλβες (78’Νίκο), Αραούχο, Πικέ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Φ.Ντε Γιόνγκ (46’Πέδρι), Γκάβι (78’Ντεπάι), Λ.Ντε Γιόνγκ (66’Φάτι), Τόρες (46’Αμπντέ-110’Τζουτλά), Ντεμπελέ.

ΡΕΑΛ Μ.: Κουρουτά, Καρβαχάλ (91’Βάσκεθ), Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (83’Βαλβέρδε), Ασένσιο (68’Ροντρίγκο), Βινίσιους (110’Καμαβινγκά), Μπενζεμά.

Πηγή: aek365.org