Τρελή ισοπαλία στο «Ντι Στέφανο», πανηγύρισε η Ατλέτικο!

Απίθανα πράγματα στη Μαδρίτη, με τη Σεβίλλη παίρνει ισοπαλία 2-2 από τη Ρεάλ μέσα στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο» και να στέλνει τον τίτλο στην άλλη μεριά της πόλης, στην Ατλέτικο.

Σε μια απίθανη φάση, το VAR πήρε πίσω το πέναλτι που κέρδισε ο Μπενζεμά κι έδωσε πέναλτι υπέρ της Σεβίλλης στην προηγούμενη φάση. Στο -2 πλέον η Ρεάλ από την Ατλέτικο και μαζί με την Μπαρτσελόνα.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο όπου η Σεβίλλη ήταν εκείνη που κυριαρχούσε, στο 12’ ο Οντριοθόλα έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπενζεμά με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι πέτυχε το γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Τελικά στο 21ο λεπτό μετά από γέμισμα στην περιοχή της Ρεάλ και κεφαλιά του Κουντέ, η μπάλα στρώθηκε στον Ράκιτιτς, που κατέβασε και σαν σε προπόνηση πλάσαρε για το 0-1.

Στο 24ο λεπτό ο Μπόνο είπε όχι σε μακρινό σουτ του Κασεμίρο, ενώ  στο 32’ έσωσε δύσκολα και μετά από σουτ του Μπενζεμά από αριστερά.

Στο 44ο λεπτό το σουτ του κασμίρι, έξω από την περιοχή πέρασε μόλις άουτ.

Στο 46ο λεπτό ο Ακούνια έκανε απίθανη ενέργεια και σουτ από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω, ενώ  στο  52’ oΜπόνο έβγαλε δύσκολα το μακρινό σουτ του Μόντριτς.

Στο 59ο λεπτό το μακρινό σουτ του Νάτσο πέρασε αρκετά έξω, ενώ στο επόμενο λεπτό το βολέ του Κασεμίρο, έξυσε τα δοκάρια του Μπόνο και στο 65’ ο Κρόος έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Βινίσιους έχασε απίθανη ευκαιρία εξ επαφής.

Και στο 67ο λεπτό ο Κρόος άνοιξε δεξιά στον Ασένσιο, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα πλάσαρε με το αριστερό κι έκανε το 1-1.

Μάλιστα στο 74ο λεπτό μετά από κόρνερ της Σεβίλλης, ο Μπενζεμά έφυγε μόνος στην κόντρα, ανατράπηκε από τον Μπόνο στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι. Ωστόσο από την εξέταση του VARφάνηκε πως στην προηγούμενη φάση στο κόρνερ, είχε κάνει πέναλτι και ο Μιλιτάο (χέρι) κι έτσι η Σεβίλλη ήταν εκείνη που κέρδισε την εσχάτη τον ποινών.

Ο Ράκιτιτς σκόραρε από την άσπρη βούλα κι έκανε έτσι το 1-2.

Η Ρεάλ πίεσε και στο 90+4’ ο Κρόος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Αζάρ και κατέληξε στα δίχτυα του Μπόνο για το 2-2.

Μάλιστα στο 90+6’ το πλασέ του Κασεμίρο λίγο έξω από την περιοχή έξυσε τα δοκάρια του Μπόνο.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Μαρσέλο (66’ Ασένσιο), Νάτσο, Μιλιτάο, Οντριοθόλα, Μόντριτς (66’ Μιγκέλ Γκουτιέρες), Κρόος, Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Μπενζεμά, Βινίσιους (79’ Αζάρ)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας Κουντέ, Ακούνια, Ντιέγκο Κάρλος, Ράκιτιτς (87’ Τόρες), Φερνάντο , Πάπου Γκόμες (56’ Εν Νεσιρί), Σούσο (83’ Όσκαρ Ροντρίγκεθ), Οκάμπος (87’ Ντε Γιονγκ), Χορδάν (83’ Γκουντέλι)

Πηγή: aek365.org