Απίστευτο κάζο για Ίντερ – Νίκες για Νάπολι, Λάτσιο

Αν και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη, η Ίντερ ηττήθηκε στο Meazza από την Σασουόλο (1-2) και πέταξε στα σκουπίδια την 5άρα που έριξε στην Μίλαν. Νίκες για Νάπολι, Λάτσιο.

Πριν μερικές μέρες οι Nerazzuri πανηγύριζαν μια τεράστια νίκη σε βάρος της Μίλαν με 5-1. Μια νίκη που παρότι ήταν τόσο νωρίς στη σεζόν, τους έθετε σε θέση φαβορί για το Scudetto. Δύο αγωνιστικές αργότερα, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι βρέθηκε 45 λεπτά από το 6×6 όμως αντί αυτού έχασε με ανατροπή στην έδρα της από την Σασουόλο, γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα (1-2) και πλέον είναι στο Νο1 της Serie A, μαζί με τους Rossoneri, οι οποίοι κάλυψαν το χαμένο έδαφος.

Σε ένα φτωχό πρώτο μέρος, η Ίντερ άνοιξε το σκορ στο τελευταίο λεπτό με το αριστερό σουτ του Ντούμφρις από το όριο της περιοχής, όμως στην επανάληψη οι τιφόζι της έμελλε να ζήσουν «εφιάλτη». Στο 52’ η άμυνα κοιμήθηκε και ο Έρλιτς φάτσα με το γκολ συγχώρεσε με κεφαλιά, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν ήταν τόσο τυχεροί.

Στο 54’ ο Μπεράρντι έδωσε στον Μπαϊράμι, εκείνος σούταρε και ο Ζόμερ το… έπνιξε στη γωνιά του και το 1-1 έμεινε μέχρι το 63’ όταν ο Μπεράρντι αυτή τη φορά πέτυχε αδιανότητο γκολ με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής για το 1-2. Στη συνέχεια η Ίντερ δεν κατάφερε να χτίσει πίεση, χρειάστηκε να έρθει το φινάλε για να απειλήσει ο Λαουτάρο και μοιραία η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι γνώρισε την ήττα που της έφερε συγκάτοικο στην κορυφή.

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η Νάπολι παρά το γνωστό επεισόδιο είχε βασικό και σκόρερ τον Οσιμέν και επέστρεψε στις νίκες εντός έδρας κόντρα στην Ουντινέζε με το εμφατικό 4-1. Ζιελίνσκι, Οσιμέν, Κβαρατσκέλια και Σιμεόνε πέτυχαν τα γκολ της ομάδας του Ρούντι Γκαρσία, ενώ είχε μειώσει προσωρινά για τους Φριουλάνι ο Σάμαρτζιτς. Στο -1 από την 4άδα οι Partenopei. Νίκη, τη 2η στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Λάτσιο με το 2-0 σε βάρος της Τορίνο χάρη στα γκολ των Βεσίνο και Τζακάνι.