Δεν σταματάει πουθενά η Ίντερ! Κέρδισε και τη Γιουβέντους

Το Derby D’ Italia βάφτηκε νερατζούρο, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι επικράτησε με 1-0 της Γιουβέντους και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 57 πόντους, στο +4 από τη Γηραιά Κυρία. Μια νίκη που την κάνει το απόλυτο φαβορί για το σκουντέτο, αφού έχει και αγώνα λιγότερο, ενώ η εικόνα της είναι πιο πειστική από κάθε άλλον αντίπαλο!

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν κάποιες καλές στιγμές και να προσπαθούν να βρουν ένα γρήγορο γκολ, με τη Γιουβέντους να ψάχνεται κυρίως στην κόντρα και να στοχεύει τον Βλάχοβιτς.

Τελικά, η υπεροχή της Ίντερ μετουσιώθηκε στο 37ο λεπτό σε γκολ, όταν ο Γκάτι σκόραρε σε λάθος εστία και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς στο Μεάτσα.

Οι «νερατζούρι» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα και είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Η Γιουβέντους ξεκίνησε στη συνέχεια να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να αγχώνει τους γηπεδούχους, κάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ.

Τα λεπτά περνούσαν, η Ίντερ κρατούσε μια σπουδαία νίκη στα χέρια της, με τη Γηραιά Κυρία να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά να μην τα καταφέρνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 87′, αλλά ο Σέζνι έκανε μια εκπληκτική επέμβαση στο σουτ του Αρναούτοβιτς.
Το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε και η Ίντερ έμεινε στο +4 από τη Γιουβέντους και στην κορυφή, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να βρίσκεται στην 2η θέση με 53 βαθμούς.