«Διαστημική» Μίλαν σκόρπισε την Νάπολι με 4άρα στο Maradona!

Ο Λεάο έβαλε δύο γκολάρες, ο Ντίαθ έκανε ματσάρα και η Μίλαν με τρελή 4άρα διέλυσε την Νάπολι στο Diego Maradona λίγο πριν τα μεταξύ τους ματς στο Champions League (0-4).

Σε μια από τις καλύτερες φετινές τις εμφανίσεις, η Μίλαν πέρασε με 2-0 από την έδρα της Νάπολι κι έκανε αποφασιστικό άλμα για το σεντόνι. Στο +16 η Νάπολι από τη 2η Λάτσιο και δεν ανησυχεί. Βαρύτερη εντός έδρας ήττα στο Καμπιονάτο από το 2000 για τη Νάπολι όταν είχε χάσει με 5-1 από την Μπολόνια.

Στο 7ο λεπτό ο Ζιελίνσκι βρήκε όμορφα τον Σιμεόνε στην περιοχή της Μίλαν αλλά ο Αργεντινός πλάσαρε άστοχα ενώ στο 17’ ο Ντίαθ έβγαλε όμορφη κάθετη στον Λεάο που με μαγική λόμπα έγραψε το 0-1. Μάλιστα στο 25ο λεπτό μετά από γύρισμα του Μπενασέρ από αριστερά η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Νάπολι, ο Ντίαθ την κατέβασε άδειασε έναν αντίπαλο και πλάσαρε για το 0-2.

Στο 50ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Ζιρού έφυγε ελάχιστα έξω και στο 55’ ο Μενιάν είπε όχι σε κεφαλιά του Κιμ όπως έκανε και στο 56’ σε σουτ του Κβαρατσχέλια.

Τελικά στο 59’ ο Λεάο έκανε τρομερό σλάλομ από αριστερά και με σουτάρα στην κλειστή γωνία έγραψε το 0-3. Και στο 67’ ο Σαλεμάκερς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και από κοντά πλάσαρε για το 4-0

Στο 74ο λεπτό ο Μερέτ είπε όχι σε σουτ του Σαλεμάκερς και στο 84’ το σουτ του Ραζπαντόρι πέρασε μόλις έξω.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ρουί, Κιμ (81’ Ζουάν Ζεσούς), Ραχμάνι, Ντο Λορέντζο, Ανγκισά, Λομπότκα (68’ Ελμάς), Ζιελίνσκι (68’ Εντομπελέ), Πολιτάνο (68’ Λοσάνο), Κβαρατσχέλια, Σιμεόνε (77’ Ραζπαντόρι)

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Κίερ, Καλάμπρια, Τομόρι, Ερναντές, Κρούνιτς (83’ Μπακαγιόκο), Μπενασέρ (83’ Ντε Κετελάρ), Μπραΐμ Ντίαθ (57’ Σαλεμάκερς), Τονάλι, Λεάο (74’ Οριγκί), Ζιρού (74’ Ρέμπιτς).