Καλή χρονιά με «εξάρα» και κορυφή η Ίντερ

Ποδαρικό με το δεξί, στο 2021, έκανε η Ίντερ, η οποία συνέχισε, στο πρωτάθλημα, από εκεί που σταμάτησε το 2020. Με νίκη, αφού η ομάδα του Κόντε παρέμεινε αήττητη, για 11ο σερί ματς και με πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνες, επιβλήθηκε 6-2 της Κροτόνε.

Ένα “εκρηκτικό” δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα του Μιλάνου, η οποία σκαρφάλωσε στην κορυφή και περιμένει να δει τι θα κάνει η Μίλαν.

Απολαυστικό το πρώτο ημίχρονο, με την Κροτόνε να αιφνιδιάζει τους γηπεδούχους και να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό. Από τα δεξιά ο Μεσίας έβγαλε σέντρα και ο Τζανελάτο με κεφαλιά έκανε το 0-1. Η απάντηση της Ίντερ ήρθε στο 20′. Από κάθετη μπαλιά του Λουκάκου, ο Λαουτάρο βγήκε στην πλάτη του Μαρόνε και πλάσαρε τον γκολκίπερ Κορντάζ για το 1-1. Η Ίντερ έφτασε στην ολική ανατροπή στο 31ο λεπτό, όταν, μετά από ομαδική προσπάθεια, ο Μπαρέλα βρέθηκε ξεμαρκάριστος, στα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Μαρόνε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η Κροτόνε δεν το έβαλε κάτω και, λίγα λεπτά μετά, ο Ρέκα βρέθηκε στο έδαφος, σε μαρκάρισμα του Βιδάλ. Ο διαιτητής Αουρελιάνο συμβουλεύτηκε το VAR και έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βλάντιμιρ Γκολέμικ, ο οποίος νίκησε τον Χαντάνοβιτς και ισοφάρισε σε 2-2. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο γκολκίπερ Κορντάζ αρνήθηκε δεύτερο, προσωπικό, γκολ στον Λαουτάρο, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου 45λεπτου.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη, η Κροτόνε επιχείρησε να αιφνιδιάσει, αλλά ο Ριβιέρε σπατάλησε την καλή ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Αυτό αφύπνισε την Ίντερ, η οποία σκόραρε δυο φορές, σε διάστημα επτά λεπτών. Στο 57′ το εξαιρετικό τρίγωνο Λουκάκου-Μπρόζοβιτς-Λαουτάρο έφερε την μπάλα στρωμένη στον Αργεντινό και εκείνος πλάσαρε για το 3-2 και στο 64′, ο Λουκάκου πήρε… παραμάζωμα τον Λουπέρτο και πλάσαρε τον Κορντάζ για το 4-2. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ίντερ ήταν καταιγιστική και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-2, με τον Λαουτάρο να πετυχαίνει χατ τρικ, φτάνοντας τα 9 γκολ στη φετινή Serie A, στο 78′. Τρία λεπτά πριν το τέλος σκόραρε και ο Χακίμι, για το τελικό 6-2

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (81′ Κολάροφ), Χακίμι, Μπαρέλα (71′ Γκαλιαρντίνι), Μπρόζοβιτς, Βιδάλ (46′ Σένσι), Γιανγκ (75′ Νταρμιάν), Λουκάκου (75′ Πέρισιτς), Μαρτίνες

ΚΡΟΤΟΝΕ: Κορντάζ, Γκολέμικ (85′ Τζίτζι), Μαρόνε, Λουπέρτο (70′ Μαγκαλάν), Περέιρα, Μολίνα (86′ Βούλιτς), Τζανελάτο, Ενρίκε, Ρέκα, Ριβιέρε (62′ Σίμι), Μεσίας (86′ Ρόχας)

Πηγή: aek365.org