«Καθάρισε» ο Μαρτίνες για το πρώτο «τρίποντο» της Ίντερ

Με ηγέτη και σκόρερ τον Λαουτάρο Μαρτίνες η Ίντερ έκανε ιδανικό «ποδαρικό» στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 στο Μιλάνο της Μόντσα, ενώ άκρως εμφατικό ήταν το πέρασμα της Φιορεντίνα από την Γένοβα (4-1 την Τζένοα).

Ο Αργεντινός στράικερ, Λαουτάρο Μαρτίνες μπήκε «καυτός» στη νέα σεζόν και με δύο δικά του γκολ οδήγησε την φιναλίστ του Champions League στη νίκη επί της Μόντσα στο τοπικό ντέρμπι της Λομβαρδίας. Να σημειωθεί ότι την περασμένη περίοδο οι «νερατζούρι» είχαν μία ισοπαλία και μία ήττα απέναντι στη σημερινή τους αντίπαλο (2-2 εκτός και 0-1 στο Μιλάνο).

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στα πρώτα 45 λεπτά η Φιορεντίνα νίκησε πολύ εύκολα με 4-1 εκτός έδρας τη Τζένοα, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο νέο πρωτάθλημα της Serie A.

Για τους γηπεδούχους η επιστροφή στα «σαλόνια» του ιταλικού ποδοσφαίρου εξελίχθηκε σε… τραυματική εμπειρία γνωρίζοντας με το… καλημέρα την πρώτη ήττα και, μάλιστα, στο «Λουίτζι Φεράρις» από την περυσινή φιναλίστ του Europa Conference League.

Οι «βιόλα» έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και ήδη στα πρώτα 11 λεπτά είχαν προηγηθεί με 2-0 (Μπιράγκι, Μποναβεντούρα), ενώ τα πάντα τελείωσαν στο 40΄ με το τρίτο γκολ από τον Γκονζάλες (ασίστ Μπιράγκι).

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της πρεμιέρας της Serie A έχουν ως εξής:

Εμπολι-Βερόνα         0-1