Λύγισε την Τζένοα και αγκάλιασε το Scudetto η Ίντερ

Ούτε η Τζένοα κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην ξέφρενη πορεία της Ίντερ, με τους «νερατζούρι» να επικρατούν με 2-1, εκτοξεύοντας την διαφορά από την δεύτερη Γιουβέντους στους 15 βαθμούς!

Αυτό το πρωτάθλημα μόνο με αυτοκτονία μπορεί να το χάσει η Ίντερ, αφού οι Μιλανέζοι πανηγύρισαν την 23η νίκη τους σε 27 ματς, έφτασαν τους 72 βαθμούς, με την δεύτερη Γιουβέντους να ακολουθεί στους 57…

Η Ίντερ μπήκε στην αναμέτρηση με την Τζένοα έχοντας στο μυαλό της την ήττα της Γιουβέντους στο ντέρμπι με την Νάπολι (2-1), με τους «νερατζούρι» να ανοίγουν το σκορ στο 30ο λεπτό με υπέροχο πλασέ του Ασλάνι.

Η Ίντερ διπλασίασε το προβάδισμά της με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλέξις Σάντσες, κάνοντας ευκολότερο το έργο της απέναντι στην Τζένοα, που δεν τα παράτησε και μπήκε ξανά στο ματς.

Στο 54′ ο Βάσκεθ μείωσε σε 2-1 και πρόσθεσε άγχος στην Ίντερ, με την Τζένοα στα τελευταία λεπτά να είναι ιδιαίτερα απειλητική, χωρίς όμως να καταφέρει να νικήσει τον Σόμερ, με το 2-1 να μένει μέχρι το φινάλε.