Παλικαρίσια απόδραση από τη Γένοβα για τη Μίλαν

Πρώτο φετινό διπλό για τη Μίλαν και μάλιστα παλικαρίσιο. Οι «ροσονέρι» κέρδισαν μέσα στην έδρα της Σαμπντόρια με 2-1 κι ενώ αγωνίστηκαν για σχεδόν ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες.

Στο 6ο μόλις  λεπτό η Μίλαν αναπτύχτηκε από αριστερά, η μπάλα πέρασε από τους Λεάο, Ζιρού και Ντε Κετελάρ και τελικά ο Μεσίας με πλασέ στο πίσω δοκάρι έκανε το 0-1.

Στο 12’ η Σαμπντόρια άγγιξε την ισοφάριση καθώς είχε δοκάρι με τον Ντζούριτσιτς ενώ στο 22’ η Μίλαν σκόραρε με τον Ντε Κετελάρ αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Στο 42ο λεπτό ο Ερναντές σέντραρε από αριστερά κα ο Ζιρού πλάσαρε από κοντά αλλά είδε τον Οντέρο να σώζει εντυπωσιακά.

Στο 47ο λεπτό η Μίλαν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λεάο με 2η κίτρινη και στο 57’ ο Οτζέλο σέντραρε από αριστερά και ο Ντζούριτσιτς με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 1-1.

Παρόλα αυτά η Μίλαν βγήκε μπροστά και στο 63ο λεπτό ο Οντέρο έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Ερναντές ενώ από το κόρνερ ο Ζιρού πήρε  την κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε εκτός ξανά. Από τα ριπλέι φάνηκε πως η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Βιγιάρ κι έτσι ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι. Ο Ζιρού εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 1-2 από τα 11 μέτρα. Στο 87ο λεπτό η Σαμπντόρια άγγιξε το γκολ. Ο Γκαμπιαντίνι έκανε το σουτ από δεξιά, με τον Μενιάν να διώχνει και τον Βέρε να κάνει το γύρισμα από αριστερά στο δοκάρι. Η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Γκαμπιαντίνι που έκανε νέο σουτ αλλά ο Μενιάν έσωσε με το στήθος!

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Φεράρι, Οτζέλο, Μουρίγιο, Μπερεζίνσκι (59’ Γκαμπιαντίνι), Ντζούριτσιτς (79’ Βέρε), Βιγιάρ, Ρινκόν, Λερίς, Σαμπίρι, Καπούτο (78’ Κουαλιαρέλα)

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια, Κίερ, Ερναντές, Καλουλού, Πόμπεγκα (78’ Βρανξ), Τονάλι, Ντε Κετελάρ, Μεσίας (59’ Τομόρι), Λεάο, Ζιρού.

Πηγή: aek365.org