Άρης-Ατρόμητος 2-1: Δίκαια νικητής, «κλείδωσε» Play Offs κι ανέβηκε 5ος!

Καλύτεροι οι Θεσσαλονικείς έδειξαν πως είναι σε καλή κατάσταση κι επικράτησαν της ομάδας του Περιστερίου – Νταρίντα και Ματέο Γκαρσία οι σκόρερ – Μείωσε ο Ρομπάιγ.

Το τελικό 2-1 μάλλον αδικεί τον Άρη που θα μπορούσε να νικήσει πιο εύκολα τον Ατρόμητο. Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι, είχαν την πρωτοβουλία και την ορμή στο ματς του «Κλεάνθης Βικελίδης», ενώ ταυτόχρονα κράτησαν και την κατοχή της μπάλας. Ελέγχοντας το ρυθμό του ματς και ουσιαστικά νικώντας ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Τα γκολ των Νταρίντα και Ματέο Γκαρσία διαμόρφωσαν νωρίς το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι που δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί, μείωσαν προς το τέλος στο τελικό 2-1 με τον Ρομπάιγ. Σε ένα αποτέλεσμα που «κλειδώνει» τα Play Offs για τον Άρη, ενώ τον επαναφέρει στην 5η θέση ξεπερνώντας τον Βόλο. Στη θέση δηλαδή που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Απ’ την άλλη ο Ατρόμητος έδειξε πως θα αρκεστεί ουσιαστικά στη συμμετοχή στα Play Out.

Το ματς άρχισε με τον Άρη να δείχνει αμέσως διάθεση να πάρει τα ηνία. Ακόμη και στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ήταν η πλευρά που είχε την όρεξη και ήθελε να βγάλει ενέργεια. Γι’ αυτό και προηγήθηκε πολύ γρήγορα στο παιχνίδι. Στο 8ο λεπτό.

Ο Πίρσμαν βρήκε τον Ρουπ, ο Γερμανός σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα πόδια του Νταρίντα, που δε δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα για το 1-0.

Τρία λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι είδαν πρώτα τον Πάλμα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια τον Ματέο Γκαρσία να σκοράρει. Όμως το τέρμα δε μέτρησε καθώς διαπιστώθηκε πως ο Ρουπ ήταν εκτεθειμένος κι έτσι υποδείχθηκε οφσάιντ με το 1-0 να παραμένει.

Η επιθετικότητα του Άρη συνεχίστηκε, ο Πάλμα είχε καλό σουτ που έδιωξε ο Γιαννιώτης στο 17’. Δέκα λεπτά μετά, όμως, ήρθε το 2-0. Ουσιαστικά με τον ίδιο τρόπο όπως και στο τέρμα που ακυρώθηκε, απλά αυτή τη φορά μέτρησε. Ο Νταρίντα σούταρε στο δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας ο Ματέο Γκαρσία δεν αστόχησε για το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων.

Ο Ατρόμητος που πλέον έπρεπε να διαχειριστεί ένα μεγάλο μειονέκτημα στο σκορ, απείλησε στο 31’ με σέντρα του Κεσχρίντα και τελείωμα άουτ του Ρομπάιγ. Ο Άρης «απάντησε» με ωραίο σουτ του Ρουπ στο 33’ που έσωσε ο Γιαννιώτης και φάουλ του Πάλμα στο 36’ που έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με απόπειρες για δημιουργία ευκαιριών που δεν είχαν αποτέλεσμα. Το 2-0 έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα στον Άρη πηγαίνοντας στην ανάπαυλα της αναμέτρησης.

Το δεύτερο μέρος άρχισε κάπως «μουδιασμένα», με την πρώτη απειλή να έρχεται στο 52’ μετά από σέντρα του Κεσχρίντα και άτσαλο τελείωμα του Οικονομίδη. Η συνέχεια ήταν περισσότερο ματς διαχείρισης για τον Άρη. Προσπαθούσαν οι δύο ομάδες να δημιουργήσουν, αλλά οι προσπάθειές τους τελείωναν πριν γίνουν απειλητικές.

Ο Οικονομίδης σούταρε άουτ στο 69’, ενώ η μεγάλη φάση ήρθε στο 77’ για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε έκανε τη σέντρα με τον Καμαρά να πιάνει κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ένα λεπτό μετά, απείλησε ο Ατρόμητος με πλασέ του Φριτζόνσον που έδιωξε ο Κουέστα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν… ροντέο τα τελευταία λεπτά. Ο Ρομπάιγ στο 81’ έκανε το σουτ από πλάγια θέση μετά από κομπίνα σε φάουλ, η μπάλα κόντραρε και στον Ετέμπο και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

O Άρης απείλησε με τον Νταρίντα στο 86’, ενώ στο 89’ ο Χριστοδουλόπουλος σούταρε αναγκάζοντας τον Γιαννιώτη σε σπουδαία επέμβαση. Στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Ρομπάιγ στην τελευταία προσπάθεια στο ματς, σούταρε πάνω απ’ το οριζόντιο.

Δίκαιη νίκη του Άρη με 2-1, που θα μπορούσε να έρθει με μεγαλύτερη άνεση. Σε κάθε περίπτωση οι «κίτρινοι» επιστρέφουν στην 5η θέση προσπερνώντας τον Βόλο, ενώ εξασφαλίζουν τη συμμετοχή τους στα Play Offs.

ΑΡΗΣ (Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ενκουλού, Μπράμπετς, Πέερσμαν, Ετέμπο, Νταρίντα, Ρουπ (Ντουκουρέ 58′), Mατέο Γκαρσία (Ιτούρμπε 67′), Πάλμα (Χριστοδουλόπουλος 80′), Καμαρά (Γκρέι 80′)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Στρούγγης, Χατζησαΐας, Ντε Μποκ, Οικονομίδης (Κούεν 70′), Γκονζάλες, Ροτάριου (Τζοβάρας 77′), Καμαρά (Φριτζόνσον 70′), Ρομπάιγ, Τζαβίδας (Κιάρτανσον 63′).