Σκόραρε ο Σιέλης στο 2-2 του βόλου κόντρα στην Λαμία!

Η ανώτερη Λαμία προηγήθηκε δύο φορές στο Πανθεσσαλικό (Καρλίτος 55΄- Σλίβκα 60΄) κι είχε δύο δοκάρια, ωστόσο ο Βόλος ισοφάρισε ισάριθμες φορές (Σιέλης 58΄- Άλχο 91΄ ) κι αποδείχτηκε πολύ σκληρός για να…πεθάνει, στην πλούσια αναμέτρηση που άνοιξε την πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Super League στο Πανθεσσαλικό.

Η Λαμία μπήκε καλύτερα και πιο…φρέσκια στο παιχνίδι, πατούσε με μεγαλύτερη συχνότητα την αντίπαλη περιοχή κι έβγαζε μεγαλύτερη ενέργεια στο χορτάρι.

Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 4΄, όταν μετά από σουτ (εκτός περιοχής) του Ρούμπεν Μαρτίνεθ, η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 11΄ακόμα πιο… κραχτή ευκαιρία για τους Φθιώτες.

Ο δραστήριος και ορεξάτος Μαρτίνεθ έπιασε την κεφαλιά από θέση βολής, ο Σιαμπάνης απέκρουσε εντυπωσιακά και στην επαναφορά ο Τσιλούλης κόπηκε από τους αμυντικούς του Βόλου στην εκτέλεση που επιχείρησε σε δεύτερο χρόνο.

Η Λαμία απείλησε εκ νέου με τον Καρλίτος στο 24΄με τον Ισπανό επιθετικό να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Σιαμπάνη από πλάγια θέση και στο μεταξύ τους τετ α τετ.

Οι παίκτες του Βόλου δεν έβρισκαν ανοιχτούς διαδρόμους προς την εστία της Λαμίας και η μοναδική φάση στο πρώτο 45λεπτο στην οποία «φλέρταραν» με το γκολ, καταγράφηκε στο 37΄.

Πλασέ του Κόμπα μέσα από την περιοχή δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Λαμίας (Νάγκι) που έδιωξε αποτελεσματικά.

Δοκάρι η Λαμία

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ημιχρόνου η Λαμία άγγιξε το γκολ, όταν μετά από σουτ του Τσιλούλη από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

Σε κέφια ο Καρλίτος

Με το πόδι στο…γκάζι μπήκε η Λαμία στο ματς και στο β΄ημίχρονο. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος στο 49΄.

Ο Ισπανός επιθετικός σούταρε από πλάγια θέση λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, ο Σιαμπάνης απέκρουσε και στην επαναφορά της μπάλας ο Καρλίτος έκανε το σκάψιμο της μπάλας με τον Τσοκάνη να απομακρύνει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

Πέναλτι για τη Λαμία,

γκολ ο Καρλίτος (0-1)

Στο 53΄η Λαμία κέρδισε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του Κρούζλιακ στον Τσιλούλη μέσα στην περιοχή. Ο ρέφερι Τσαγκαράκης έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι και με την απόφασή του συμφώνησε και το VAR (Γκορτσίλας).

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Καρλίτος που βρήκε στόχο και έδωσε το προβάδισμα στους Φθιώτες (0-1).

Ισοφάριση (1-1) με τον Σιέλη

Η απάντηση του Βόλου στο γκολ της Λαμίας υπήρξε άμεση και μόλις τρία λεπτά αργότερα (58΄). Μετά από κόρνερ του Γκλάβτσιτς ο Σιέλης ανενόχλητος σηκώθηκε για την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Νέο προβάδισμα η Λαμία (1-2)

Το ματς…άναψε για τα καλά και στο 60΄η Λαμία ζευγάρωσε τα τέρματά της. Ο βιρτουόζος Καρλίτος έκανε το…χορευτικό μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων και σημάδεψε το κεφάλι του  ξεμαρκάριστου Σλίβκα, ο οποίος τιμώρησε την κοιμώμενη άμυνα του Βόλου με το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων (1-2) οι οποίοι πήραν εκ νέου το τιμόνι του παιχνιδιού στα χέρια τους.

Δεύτερο δοκάρι η Λαμία

Στο 74’΄η Λαμία μετά τα γκολ ζευγάρωσε και τα δοκάρια της. Ωραία ατομική προσπάθεια του Τσιλούλη από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή και σουτ βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι με τον επιθετικό της Λαμίας να…γράφει το δεύτερο προσωπικό του δοκάρι στο ματς.

Η ομάδα της Φθιώτιδας όχι μόνο δεν οπισθοχώρησε μετά το δεύτερο γκολ, αλλά κυνήγησε και το τρίτο τέρμα που θα «κλείδωνε» τη νίκη της. Στο 80΄ έχασε πολύ καλή ευκαιρία όταν σουτ του Λάκε έδιωξε σωτήρια ο Σιαμπάνης.

Γκολάρα ο Άλχο (2-2)

Ο Άλχο με φοβερό σουτ του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (91΄) έστειλε την μπάλα…συστημένη στα δίχτυα και έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο Βόλο.

Έτσι όπως εξελίχθηκε και τελείωσε ο αγώνας η ανώτερη Λαμία…έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της, με τον Βόλο να προβληματίζει με την απόδοσή του και τα πολλά αμυντικά κενά κι ενώ στο φινάλε στάθηκε τυχερός «τσιμπώντας» το βαθμό της ισοπαλίας.

Ο διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανιά) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τσιλούλη, Ντέλετιτς, Στάνκο, Κρούζλιακ, Κόμπα, Καρλίτος.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα (51΄Κίτσος),, Τσοκάνης (63΄Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς (73΄Μωραίτης), Τρουιγιέ (51΄Τάχατος)  Κόμπα, Ντέλετιτς, Μραζ.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Νάγκι, Σαραμαντάς, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παουλάβετς, Στάνκο, Νούνιες (85΄Τζανδάρης), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (66΄Λάκε) Καρλίτος (76΄Ακούνα), Τσιλούλης (85΄Τόσιτς).