5αρα χωρίς… κόπο για ΠΑΟΚ στον Βόλο!

Τα 89 τέρματα σε 34 ματς έφτασε ο ΠΑΟΚ, μοιράζοντας ξανά γκολ με το… τσουβάλι. Ο Δικέφαλος έδειξε και στο Πανθεσσαλικό Στάδιο κόντρα στον Βόλο το φονικό του ένστικτο και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας (1-5).

Χωρίς να πατήσει γκάζι, ο ΠΑΟΚ έδειξε ξανά στο Πανθεσσαλικό Στάδιο το «φονικό» του ένστικτο απέναντι σε έναν ψυχωμένο Βόλο που προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους Θεσσαλονικείς. Το πλάνο των γηπεδούχων πήγαινε μέχρι το μεσοδιάστημα του α΄ημιχρόνου κατά γράμμα, με ψηλά τις γραμμές, σφιχτή άμυνα και χωρίς να αφήνουν χώρους στους ασπρόμαυρους που αδυνατούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Κόστιτς.

Μέσα σ΄όλα ο Δικέφαλος είχε να διαχειριστεί για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν και την απουσία του Γιάννη Κωνσταντέλια, ο οποίος αποκλείστηκε από την αποστολή λόγω ίωσης. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία του, με ένα διαγώνιο καλοζυγισμένο σουτ του Ντεσπόντοφ, με τον Κόστιτς να διώχνει με τις γροθιές.

Ο Δικέφαλος πόνταρε στον αιφνιδιασμό του αντιπάλου και «εκτέλεσε» την ομάδα της Μαγνησίας στο 22΄, με τον Ντεσπόντοφ να εκμεταλλεύεται υπέροχα τη μακρινή μπαλιά του Κεντζιόρα στην πλάτη της άμυνας του Βόλου. Ο Βούλγαρος άσος με ωραία ενέργεια, απέφυγε δύο αντιπάλους και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να… πεθάνουν καθώς φάνηκε να βρίσκουν απάντηση στο 32′ μέσα από στατική φάση. Μετά από εξαιρετική εκτέλεση του Κλάβτσιτς, ο Μύγας ισοφάρισε με κεφαλιά, ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο της φάσης με τη συνδρομή του VAR λόγω οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου σκυτάλη στο ματς και στο 35΄ο Μπράντον Τόμας τράνταξε με διαγώνιο σουτ το κάθετο δοκάρι του Βόλου μετά από ωραία ατομική ενέργεια. Ο Δικέφαλος δεν σίγησε επιθετικά και στις καθυστερήσεις του α΄μέρους, ο Μουργκ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Θεσσαλονικείς. Ο Αυστριακός με δυνατό αριστερό σουτ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2 και έβαλε καλές βάσεις για το τρίποντο.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Άνχελ Λόπεθ προχώρησε σε αλλαγές, ψάχνοντας να δει αντίδραση από την ομάδα του, ωστόσο, οι μηχανές του ΠΑΟΚ είχαν ζεσταθεί για τα καλά. Και μπορεί ο Κόστιτς να βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Οζντόεφ στο 51΄, ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, ο Δικέφαλος είχε να επιδείξει κομπίνα για γκολ. Στο κερδισμένο κόρνερ, Μουργκ και Τάισον έπαιξαν με πάσα, με τον Αυστριακό να βρίσκει τον Ντεσπόντοφ, ο οποίος «όπλισε» για δεύτερη φορά και με καταπληκτικό τελείωμα, έγραψε το 0-3.

Και πάλι όμως ο Βόλος παρέμενε στο παιχνίδι, προσπάθησε να ανακάμψει και δικαιώθηκε καθώς στο 58΄μείωσε με τον Ντέλετιτς σε 1-3 μετά από εξαιρετική ενέργεια του Γκλάβσιτς. Ο Βόλος αναθάρρησε, ο Άνχελ Λόπεθ τα έπαιξε όλα γι΄όλα, κινούμενος με άκρως επιθετικό σχήμα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
Βόλος: Κόστιτς, Μύγας, Ράσιτς, Καλογερόπουλος (Κίτσος 46′), Λούνα (Ασενούν 46′), Τσοκάνης (Μπερτόλιο 62΄), Σιέλης, Μπαριέντος (Μεταξάς 79′), Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς, Μωραΐτης.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Σάστρε, Οζντόεφ (Σβαμπ 75′), Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ (Μάρκος Αντόνιο 68′), Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 68′), Μπράντον (Τζίμας 75′)