Ατρόμητος – ΑΕΚ 0-5: «Οδοστρωτήρας» ο αναγεννημένος Πόνσε και μία Ένωση για… φίλημα

«Κιτρινόμαυρος χείμαρρος» στο Περιστέρι… έπνιξε τον Ατρόμητο. Η ΑΕΚ έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και με χατ τρικ του Πόνσε, «λύγισε» τους γηπεδούχους, που ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν (5-0, 21/01).

Η ΑΕΚ απλοποίησε κατά πολύ το έργο της, απέναντι στον Ατρόμητο και έδειξε από πολύ νωρίς τις… άγριες διαθέσεις της.

Σε ένα εύκολο απόγευμα εξελίχθηκε η δύσκολη έξοδος της Ένωσης στο Περιστέρι, για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Super League (5-0, 21/01). Πέρα από τους τρεις βαθμούς οι φίλοι της ΑΕΚ θα… τρίβουν τα χέρια τους και για την «μαγευτική» εμφάνιση του Εζέκιελ Πόνσε, με τον Αργεντινό να πραγματοποιεί χατ τρικ.

Ο Πήλιος με μία εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, βρήκε τον Πόσνε και ο Αργεντινός έβαλε τέλος στο κακό του σερί και σκόραρε το 1-0, μόλις στο 2ο λεπτό του παιχνιδιού.

Ο Πόνσε βρήκε και πάλι δίχτυα μετά το σπουδαίο διπλό στο Μπράιτον για το Europa League (3-2, 21/09), πριν από τέσσερις μήνες.

Τρομερό σουτ από τον Γιόνσον στο 5’, αλλά η «οβίδα» του Δανού πέρασε για λίγο πάνω από τα δοκάρια του αντίπαλου κίπερ.

Ο Γκατσίνοβιτς έκανε μία υπέροχη κίνηση από τα αριστερά και με πάσα, πάρε βάλε στον Αργεντινό, ο Πόνσε δεν αστόχησε για το 2-0.

Μέσα σε 15 αγωνιστικά λεπτά ο Έκι κατάφερε να σκοράρει όσα γκολ είχε στα 903 λεπτά που αγωνίστηκε μέσα στην σεζόν.

«Κιτρινόμαυρο πάρτι» στο Περιστέρι έχει στήσει η ΑΕΚ, με τον Ατρόμητο να είναι καλεσμένος.

Ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά στο 35’, με τον Βίντα να παίρνει την κεφαλιά. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά από την άμυνα των γηπεδούχων, με τον Κάλενς να πετάγεται και να κάνει το 3-0.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Ο Ρότα «έσπασε» την μπάλα στον Πόνσε και ο φοβερός Αργεντινός, με διπλή προσπάθεια, νίκησε τον Τσιντώτα κάνοντας χατ τρικ.

Σειρά στο σκοράρισμα πήρε και ο Γιόνσον. Στο 65’ ο Πήλιος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, με τον Δανό χαφ να πηδά πιο ψηλά απ’ όλους και με μία άψογη κεφαλιά να κάνει το 5-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατρόμητος (Σ. Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (63’ Αθανασίου), Κουντέ, Γκονζάλες, Κουέν, Γιουμπιτάνα (63’ Ρομπάιγ), Βέργος, Βαλένσια (63’ Ντριξ)

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Πήλιος, Κάλενς, Βίντα, Ρότα, Γιόνσον, Άμραμπατ (68’ Ελίασον), Πινέδα (68’ Φερνάντες), Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ, Πόνσε (68’ Αραούχο)