Φώναξε για τον τίτλο στη Λαμία η ΑΕΚ!

Ούσα ανώτερη και σκοράροντας τρεις φορές με γκολ… σήμα κατατεθέν της, η ΑΕΚ επικράτησε 3-1 στην έδρα της Λαμίας και διατηρήθηκε στην κορυφή! Δύο ασίστ ο Άμραμπατ, ισάριθμα δοκάρια για την «Ένωση».

Το ματς

Η Ένωση πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο 45λεπτο, κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο γκολ.

Στο 17ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ από δεξιά, ο Βίντα με δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το πέμπτο γκολ του Κροάτη στόπερ στην 27η εμφάνιση του στην τρέχουσα σεζόν.

Μάλιστα, περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ. Ο Πινέδα έβγαλε την κάθετη πάσα και ο Ελίασον νίκησε τον Κοσέλεφ σε τετ α τετ. Αυτό ήταν το τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι στο οποίο ο Σουηδός άσος είτε σκοράρει είτε βγάζει ασίστ.

Από ‘κει και πέρα, σημειώθηκαν άλλες τρεις σημαντικές στιγμές για να βρουν κι άλλο γκολ οι φιλοξενούμενοι.

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν κοντά στο 0-3 στο 54’ όταν μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Τσούμπερ, ο Ελίασον βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε αλλά αυτή τη φορά νικήθηκε από τον Κοσέλεφ.

Το τρίτο γκολ πάντως έμελλε να έρθει δέκα λεπτά αργότερα, με τον ο Τσούμπερ να παίρνει μια φανταστική γυριστή κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Σε εκείνο το σημείο το ματς πήρε ξαφνικά… φωτιά, καθώς αρχικά στο επόμενο λεπτό, ο Σίντκλεϊ μείωσε σε 3-1, χάρη σε ένα εξαιρετικό σουτ από δύσκολη θέση.

Η ΑΕΚ πλησίασε στο γκολ δυο φορές με τον Ελίασον στο ίδιο λεπτό, με τον Κοσέλεφ να βγάζει στο 67′ την προσπάθειά του παίκτη της Ένωσης και τον Σουηδό να έχει δοκάρι στην εξέλιξη της φάσης, με κοντινή κεφαλιά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ – Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ – Νούνιες, Τζανδάρης (59′ Σαντάνα), Σλίβκα – Τόσιτς (59′ Λέικ), Μάλτσι (77′ Τσούκαλος).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος – Άμραμπατ (81′ Πισάρο), Γιόνσον, Πινέδα (67′ Λιούμπισιτς), Ελίασον (81′ Φερνάντες) – Πόνσε (81′ Αραούχο), Τσούμπερ (67′ Μάνταλος).

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος
Α’ Βοηθός: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος
Β’ Βοηθός: Αντώνιος Σινιοράκης
4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης
VAR: Κωνσταντίνος Περράκης