Φορτσάτος Ολυμπιακός στην πρεμιέρα, πέρασε… αέρα από τον Βόλο!

Έκανε… βόλτα στον Βόλο ο Ολυμπιακός. Άνετο 3-0 στα playoffs της Stoiximan Super Leagu για τους Πειραιώτες που είχαν και πάλι σε μεγάλα κέφια τον Φορτούνη, περιμένοντας ευχάριστα νέα από τα ντέρμπι.

H πρώτη φάση καταγράφηκε στο 4′ όταν μετά από συνδυασμό των Χάμες και Φορτούνη σε κόρνερ και παράλληλο γύρισμα του δεύτερου, ο Ροντινέι σούταρε στην κίνηση εκτός περιοχής, ελάχιστα άουτ. Στο 7ο λεπτό ήρθε το 0-1 των Πειραιτών, όταν μετά από φάουλ του Φορτούνη από δεξιά, η άμυνα δεν έδιωξε σωστά, μετά τις κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Κασάμι και αυτός από κοντά άνοιξε το σκορ. Ένα δίλεπτο αργότερα καταγράφηκε ίσως η καλύτερη στιγμή του -παντελώς ακίνδυνου σε όλο το 90λεπτο- Βόλου, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς, ο Οζέγκοβιτς δεν έφτασε για λίγο την μπάλα και αυτή πέρασε άουτ.

Στο 25′ πια, ένα διαγώνιο γέμισμα του Σωκράτη στην περιοχή βρήκε τον Χάμες, αυτός έκανε το κοντρόλ και το γύρισμα αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ο Μπακαμπού περίμενε τη μπάλα. Το ματς… ολοκληρώθηκε οριστικά στο 36′ όταν μετά από νέο φάουλ του Φορτούνη, αυτή τη φορά από αριστερά, ο Χάμες πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μπακαμπού τη δεύτερη από κοντά και έγραψε έτσι το 0-2.

Πολύ χαμηλός ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο πια, με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε μια ομάδα που δεν έδειχνε ικανή έστω και να πλησιάσει με αξιώσεις την περιοχή του Πασχαλάκη. Στο 51′, μετά από ωραία αντεπίθεση του Ολυμπιακού και πάσα του Χάμες στον Φορτούνη, αυτός πέρασε στον Μπακαμπού αλλά το δικό του γύρισμα για τον Κανός κόπηκε σε κόρνερ. Μετά από ένα ακόμη σβηστό εικοσάλεπτο, ο Κασάμι είχε ένα σουτ άουτ στο 70′ μετά από νέα φάση που ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε ωραία τη μπάλα.

Το τρίτο «ερυθρόλευκο» γκολ ήρθε στο 81′, όταν ο Φορτούνης είχε την έμπνευση και φυσικά την ικανότητα να εκτελέσει απευθείας ένα φάουλ από πολύ πλάγια θέση στα αριστερά και να νικήσει τον Κλέιμαν που αιφνιδιάστηκε. Τίποτα επί της ουσίας δεν άλλαξε ως το φινάλε, ο Κασάμι είχε μια ακόμη καλή στιγμή με κεφαλιά στο 86′ και αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα. Ένα εύκολο ξεκίνημα στη διαδικασία των πλέι-οφ για τον Ολυμπιακό που πλέον έχει την τύχη του στα δικά του πόδια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Βόλος (Κώστας Μπράτσος / 4-3-3): Κλέιμαν, Αρούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης, Άλχο, Λούνα, Τσοκάνης, Κάτσε (75′ Τάχατος), Πιρές, Οζέγκοβιτς, Ντέλετιτς.
Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος (84′ Ντόη), Ροντινέι, Κασάμι, Σαμασέκου, Κανός (65′ Ροντρίγκες), Χάμες (65′ Μασούρας), Φορτούνης (82′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (82′ Ελ Αραμπί).
Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτ/νίας), Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)
Τέταρτος: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας)