Βόλος-Λαμία 1-1: Κούνησε μαντήλι με δώρο βαθμό ο Κούτσιας!

Η αναμέτρηση στο Πανθεσσαλικό πήγαινε «καρφί» για «διπλό». Αποτέλεσμα τεράστιας σημασίας για τη Λαμία που φιλοξενήθηκε απ’ τον Βόλο, καθώς ήθελε να ξεφύγει απ’ την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Για 85 λεπτά τα κατάφερε, όχι όμως και στο τέλος της αναμέτρησης. Ο Κούτσιας έγινε πρόσωπο του ματς, στο τελευταίο του παιχνίδι Super League κατά πάσα πιθανότητα, καθώς είναι έτοιμος να φύγει για το Σικάγο προκειμένου να συνεχίσει στο MLS.

Ο νεαρός επιθετικός σκόραρε για το 1-1, ισοφάρισε το τέρμα του Τσιλούλη απ’ το δεύτερο μέρος, σε ένα ματς που ο Βόλος δεν ήταν καλός και αν έχανε τελικά μόνο έκπληξη δε θα ήταν σύμφωνα με την εικόνα της αναμέτρησης. Τελικά πήρε το βαθμό με το δώρο του Κούτσια, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με την πικρή γεύση του πόσο κοντά έφτασαν σε ένα κρίσιμο γι’ αυτούς αποτέλεσμα.

Το ματς άρχισε με τη Λαμία να επιχειρεί να απειλήσει στο 2ο λεπτό, αλλά η κάθετη που έγινε στον Βέργο δεν βρήκε σε ετοιμότητα τον Έλληνα επιθετικό. Δύο λεπτά μετά, ο Βόλος ήταν αυτός που είχε την πρώτη του απειλή στο παιχνίδι, με ωραίο σουτ του Σιέλη να φεύγει λίγο άουτ.

Ο «χορός» των ευκαιριών δε σταμάτησε και στο 5’ η Λαμία «απάντησε» αμέσως. Ο Βέργος γύρισε, ο Ασκόφσκι ήταν αυτός που από καλή θέση πήρε την κεφαλιά, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να σκοράρει.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών ο Μαρτίνεθ σούταρε από μακριά, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Το ματς έφτασε στο πρώτο του τέταρτο χωρίς σκοπιμότητες, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση και να παίρνουν ρίσκα στο χορτάρι.

Ο Τσιλούλης στο 29’ έστρωσε στον Βέργο, αλλά το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι, έδειχναν πιο αποφασισμένοι και γι’ αυτό είχαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες. Και τελικά έφτασαν στο γκολ.

Ήταν το 38ο λεπτό, όταν ο Τσιλούλης πέτυχε ένα όμορφο τέρμα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Κινήθηκε ωραία κάνοντας ατομική ενέργεια, πλάσαρε απ’ τα όρια της περιοχής και άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Η Λαμία είχε το προβάδισμα και την ψυχολογία, είδε και τον Αμπάντα να σουτάρει όμορφα στο 45’, αλλά ο Κλέιμαν αντέδρασε καλά και κράτησε το 0-1. Το πρώτο μέρος έληξε με αυτό το σκορ, που ήταν δίκαιη καταγραφή όσων συνέβησαν στο χορτάρι του Πανθεσσαλικού.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με αλλαγές για τον Βόλο, προκειμένου να του δώσουν επιθετική ορμή. Η πολύ καλή στιγμή ήρθε για τη Λαμία όμως, στο 50ο λεπτό. Ο Σιμόν έκανε σέντρα σουτ, αναγκάζοντας τον Κλέιμαν σε εντυπωσιακή επέμβαση. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν αλλά δυσκολεύονταν σημαντικά στη δημιουργία. Έτσι οι απόπειρές τους, ήταν κυρίως από στατικές φάσεις.

Τα λεπτά κυλούσαν και η τακτική προσέγγιση της Λαμίας κρατούσε το μηδέν στα μετόπισθεν και κυρίως κρατούσε μακριά τους κινδύνους. Ο Βόλος όσο κι αν προσπαθούσε δεν έβρισκε τρόπους να απειλήσει, με αποτέλεσμα να γίνει το ματς κάπως μονότονο σε επίπεδο έλλειψης ευκαιριών.

Οι γηπεδούχοι κέρδιζαν στατικές φάσεις, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν αυτές αφού σε ροή παιχνιδιού τα έβρισκαν… σκούρα. Έτσι κατάφεραν να φτάσουν και στην ισοφάριση, πέντε λεπτά πριν τα 90’!

Ο Αμπάντα έκανε μεγάλο λάθος και ο Κούτσιας ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την ομάδα του Βόλου. Ο νεαρός επιθετικός βρήκε τον καλύτερο τρόπο να πει «αντίο» στη Super League, καθώς οδεύει προς MLS, μια και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα συνεχίσει την καριέρα του στους Σικάγο Φάιαρ.

Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι, παρότι δόθηκαν 7 λεπτά έξτρα χρόνου. Η Λαμία έμοιαζε «παγωμένη», ένα γύρισμα του Αμπάντα δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν κι έτσι το 1-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Ο Άλχο στον… έξτρα χρόνο του έξτρα χρόνου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, χωρίς να επηρεάσει στην ουσία το ματς καθώς δεν υπήρχε περιθώριο.

Αποτέλεσμα που στην ουσία δεν βολεύει κανέναν, καθώς ο Βόλος με νίκη του Άρη πέφτει απ’ την 5η θέση, ενώ η Λαμία παρέμεινε ουραγός και με κίνδυνο να αυξηθεί η απόστασή της από Ιωνικό και Λεβαδειακό που έχουν παιχνίδια στην έδρα τους με ΟΦΗ και Παναιτωλικό αντίστοιχα.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα (46΄Ταχάτος), Τσοκάνης (72΄Μεθκίδα), Γκάγκι, Ντέλετιτς (77΄Καρτάλης), Πιρές (46΄Οζέγκοβιτς), Τσιρίνος (89΄Κάτσε), Κούτσιας, Κορνέζο, Τζανδάρη.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης, Αμπάντα, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Τζανδάρης, Ασκόφσκι (72΄Σαραμαντάς), Μαρτίνεθ (82΄Παπαδόπουλος), Νούνιες (66΄Μανούσος), Τσιλούλης (66΄Σλίβκα), Βέργος (72΄Μεντίνα).