Στον τελικό του Nations League η Κροατία!

Στο Ρότερνταμ, μετά από ένα εκπληκτικό ματς, η Κροατία νίκησε στην παράταση με 4-2 την Ολλανδία και πέρασε στον τελικό του Nations League. Ο Ντομαγκόι Βίντα ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε και στα 120 λεπτά.

Το σκορ άνοιξε στο 34’ όταν οι «Οράνιε» συνδυάστηκαν εκπληκτικά με την μπάλα να φτάνει τελικά στον Μάλεν ο οποίος αμαρκάριστος από τον Πέρισιτς (έπαιξε αριστερό μπακ)  δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Λιβάκοβιτς. Η Κροατία απάντησε στο 55’ όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μόντριτς από τον Χάκπο. Το εκτέλεσε ο Κράμαριτς και ισοφάρισε. Στο 72’ ήρθε η ανατροπή. Ο Ιβάνουσεκ σέντραρε από αριστερά και ο Πάσαλιτς με εξαιρετική εκτέλεση με τη μία έγραψε το 2-1. Οι «Οράνιε» πίεσαν πολύ στα τελευταία λεπτά και στο 96’ λυτρώθηκαν. Ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η άμυνα δεν μπόρεσε να διώξει μακριά με την μπάλα να φτάνει στον Λανγκ ο οποίος σούταρε με τη μια και ισοφάρισε στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Παρά το σοκ η Κροατία δεν το έβαλε κάτω και στο 98’ με σουτ του Πέτκοβιτς από 25 μέτρα έκανε το 3-2. Στο 116’ η ομάδα του Ντάλιτς κέρδισε πέναλτι. Ο Μόντριτς ευστόχησε και πέτυχε το 2-4.

Ο δεύτερος ημιτελικός γίνεται την Πέμπτη (15/6) ανάμεσα σε Ισπανία και Ιταλία.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Μπίλοου, Ντάμφρις (85’Λανγκ), Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Άκε (106’Μαλάσια), Βίφερ (75’Βαϊνάλντουμ), Κούπμαϊνερς, Ντε Γιονγκ, Σίμονς (64’Βέγκχορστ), Μάλεν (75’Μπέργκβαϊν), Χάκπο (106’Ντε Ρουν).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (80’Στάνισιτς), Σούταλο (91’Πέτκοβιτς), Βίντα, Πέρισιτς, Μόντριτς (120’Μπάρισιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (85’Μάγερ), Πάσαλιτς, Ιβάνουσεκ (80’Βλάσιτς), Κράμαριτς (90’Ερλίτς).

Πηγή: aek365.org