Η Κόστα Ρίκα σόκαρε τους Ιάπωνες και δούλεψε και για τη Γερμανία!

Ήττα σοκ με 1-0 γνώρισε η Ιαπωνία από την Κόστα Ρίκα και η μάχη για την πρόκριση στον 5ο όμιλο φούντωσε για τα καλά.

Άνω κάτω ο 5ος όμιλος. Η Κόστα Ρίκα προσγείωσε ανώμαλα την Ιαπωνία, την κέρδισε με 1-0 και την έπιασε στους τρεις βαθμούς. Πανηγύρια και από τη Γερμανία που ακόμη κι αν χάσει απόψε από τους Ισπανούς, με νίκη με πολλά γκολ κόντρα στην Κόστα Ρίκα την τελευταία αγωνιστική θα έχει πολλές πιθανότητες για την πρόκριση.

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο ήταν το χειρότερο σε αυτό το Μουντιάλ. Η Ιαπωνία είχε την μπάλα, τη γύριζε αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση ενώ η Κόστα Ρίκα περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου. Και οι δύο ομάδες ήταν στατικές, χωρίς φαντασία και ο ρυθμός ήταν εξαιρετικά χαμηλός.

Στο 46ο λεπτό ο Μορίτα έκανε την ενέργεια στον άξονα, πάτησε περιοχή και σούταρε αλλά ο Κέιλορ Νάβας του είπε όχι ενώ στο 63’ η εκτέλεση φάουλ του Σόμα έφυγε λίγο έξω.

Και από το πουθενά στο 81’ μετά από λάθος λίγο έξω από την περιοχή  της Ιαπωνίας, ο Φούλερ πήρε την μπάλα και πλάσαρε για το 0-1. Στο 88ο λεπτό μετά από γύρισμα από αριστερά ο Καμάντα πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Κέιλορ Νάβας πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση

Ο πρωταγωνιστής

Κέισερ Φούλερ

Ο δεξιός μπακ της Ερεντιάνο πέτυχε το σημαντικό γκολ για την ομάδα του και αυτόματα είναι ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Δεν φάνηκε ιδιαίτερα σε όλο το υπόλοιπο ματς αλλά το γκολ του ήταν «χρυσό».

Ο «αφανής» ήρωας

Ο κόσμος της Ιαπωνίας

Οι φίλοι της Ιαπωνίας τραγουδούν στις εξέδρες, κατά τη διάρκεια του αγώνα της ομάδας τους με την Κόστα Ρίκα στο Μουντιάλ 2022, κρατώντας… σακούλες στα χέρια τους, τις οποίες χρησιμοποίησαν για να μαζέψουν τα σκουπίδια τους μετά τη λήξη του ματς.

Η απογοήτευση

Η Ιαπωνία

Μετά την απίθανη νίκη της επί των Γερμανών περιμέναμε μια καλύτερη εικόνα είναι η αλήθεια. Οι Ιάπωνες σαν να υποτίμησαν το ματς και το πλήρωσαν στο τέλος.

Οι ενδεκάδες

ΙΑΠΩΝΙΑ (Χατζίμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Γιαμάνε (62’ Μιτόμα), Ιτακούρα, Ναγκατόμο (46’ Ασάνο), Γιοσίντα, Έντο, Ντόαν (67’ Ίτο), Μορίτα, Καμάντα, Σόμα (82’ Μιναμίνο), Ουέντα (46’ Χ.Ίτο)

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Λουίς Σουάρες): Νάβας, Ντοουάρτε, Οβιέδο, Κάλβο, Γουάστον, Φούλερ, Μπόρχες (89’ Σάλας), Τεχέδα, Τόρες (65’ Αγιλέρα), Κοντρέρας (65’ Μπένετ), Κάμπελ (90+5’ Τσακόν)

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ. Βοηθοί: Στιούαρτ Μπαρτ, Σίμον Μπένετ (ΑΓΓ). 4ος: Μαγκέτ Εντιαγέ (ΣΕΝ)