Στα προημιτελικά η Γαλλία με ιστορικό Ζιρού και μαγικό Εμπαπέ!

Η Γαλλία κέρδισε με 3-1 την Πολωνία και πήρε την πρόκριση, με τον Ολιβιέ Ζιρού να γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των «τρικολόρ». Δύο γκολ ο Εμπαπέ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΓΑΛΛΙΑ- ΠΟΛΩΝΙΑ: 3-1

Γήπεδο: Al Thumama Stadium

Η Γαλλία στην οκτάδα με τον Ολιβιέ Ζιρού να γράφει ιστορία και τον Κιλιάν Εμπαπέ να μαγεύει. Οι «τρικολόρ» κέρδισαν με 3-1 την Πολωνία, με τον φορ της Μίλαν να γίνεται πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής του. Αντίπαλο από το Γαλλία-Σενεγάλη περιμένουν πλέον οι Γάλλοι.

Ο αγώνας

Στο 4ο λεπτό ο Γκριεζμάν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βαράν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε ενώ στο 13’ ο Τσουαμενί έπιασε το μακρινό σουτ αλλά ο Σέζνι έπεσε και απομάκρυνε. Στο 21’ ο Λεβαντόφσκι έπιασε το σουτ από τα 25 μέτρα αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω και στο 29’ η Γαλλία έκλεψε στο κέντρο, ο Ντεμπελέ από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Ζιρού έχασε το… άχαστο με προβολή στο πίσω δοκάρι.

Στο 35’ ο Εμπαπέ έκανε τρομερή ενέργεια και σουτ από αριστερά αλλά ο Σέζνι έβγαλε σε κόρνερ και στο 38’ ο Μπερεζίνσκι έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ζιελίνσκι σούταρε από το πέναλτι και ο Γιορίς είπε όχι με τα πόδια. Ο Ζιελίνσκι πλάσαρε στην επαναφορά και η μπάλα κόντραρε στον Ουπαμεκανό ενώ ο Καμίνσκι έκανε νέο σουτ και ο Βαράν έσωσε στη γραμμή.

Και τελικά στο 44ο λεπτό ο Εμπαπέ έβγαλε κάθετα στον Ζιρού που γύρισε και πλάσαρε μέσα από την περιοχή για το 1-0. Στο 45’ ο Καμίνσκι κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στον Γκριεζμάν και πέρασε λίγο έξω.

Στο 48ο λεπτό ο Σέζνι έδιωξε μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν από πλάγια δεξιά ενώ στο 56’ το σουτ του Εμπαπέ κόντραρε στον Κριχόβιακ και πέρασε κόρνερ. Στο 65ο λεπτό ο Κουντέ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ζιρού έβαλε την προβολή στο πρώτο δοκάρι αλλά αστόχησε για λίγο αλλά στο 90+1′ ο Εμπαπέ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με τρομερό σουτ έκανε το 3-0.

Στο 90+8′ η Πολωνία κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ουπαμεκανό, ο Γιορίς αρχικά μπλόκαρε την εκτέλεση του Λεβαντόφσκι, ο ρέφερι έδωσε επανάληψη και ο

Ο πρωταγωνιστής

Ολιβιέ Ζιρού

Ο Γάλλος φορ έγραψε ιστορία στην Ντόχα. Ο Ζιρού άνοιξε το σκορ για τη Γαλλία και με αυτό το γκολ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία τους «τρικολόρ». Τεράστιος παίκτης. Και στο 2ο γκολ κάνει τρομερό κατέβασμα και τραβά πάνω του όλη την άμυνα των Πολωνών.

Ο «αφανής» ήρωας

Αντουάν Γκριεζμάν

Ο Γάλλος σταρ έχει αναλάβει έναν απαιτητικό ρόλο σε αυτό το σύνολο του Ντιντιέ Ντεσάν και τα πάει περίφημα. Ο άσος της Ατλέτικο αγωνίζεται σε έναν ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Ζιρού και ανάμεσα στα εξτρέμ, δίνει πολλές βοήθειες στο κέντρο, τρέχει πολύ, μοιράζει μπάλα και είναι καθοριστικός.

Η απογοήτευση

Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι

Σε πολύ ρηχά νερά ο σταρ των Πολωνών. Δεν ακούμπησε την μπάλα σχεδόν καθόλου σε όλο το παιχνίδι και ήταν ακίνδυνος. Είχε την ευκαιρία να απειλήσει από ένα φάουλ στο πρώτο μέρος αλλά εκτέλεσε άσχημα. Έβαλε το πέναλτι στο τέλος με τη 2η…

Οι ενδεκάδες

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Βαράν, Τεό Ερναντές, Ουπαμεκανό, Κουντέ, Ραμπιό, Τσουαμενί (66’ Φοφανά), Εμπαπέ, Ντεμπελέ (76’ Κομάν), Γκριεζμάν, Ζιρού (76’ Τουράμ)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τσέσλαβ Μίχνιεβτς): Σέζνι, Γκλικ, Μπερεζίνσκι, Κας, Κίβιορ (87’ Γκροσίτσκι), Κριχόβιακ (71’ Ζαλέβσκι), Ζιελίνσκι, Σ.Σιμάνσκι (64’ Μίλικ), Φρανκόβσκι (87’ Μπεντνάρεκ), Καμίνσκι (71’ Μπιέλικ), Λεβαντόφσκι

Διαιτητής: Χεσούς Βαλενθουέλα Σάεθ. Βοηθοί: Χόρχε Ουρέγο Μαρτίνες, Τούλιο Μορένο (ΒΕΝ). 4ος: Κέβιν Ορτέγκα (ΠΕΡ).