ΗΤΤΑ και αποκλεισμός για ΑΕΚ (pics)

Παρά την προσπάθεια που έκανε η ΑΕΚ στον σημερινό επαναληπτικό με την Γάνδη δεν τα κατάφερε να πάρει την πρόκριση. Γνώρισε την ήττα με 3-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ.

Με τον Τόνιο να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο πολιορκήθηκε αρκετά όμως ο Ισπανός πορτιέρο πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Στο 20’ η ΑΕΚ είχε μια καλή στιγμή με σουτ στην κίνηση από τον Κάσες όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 28’ η Γάνδη απείλησε με κεφαλιά του Πλαστούν όμως ο Τόνιο έκανε μεγάλη απόκρουση στη γωνία, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντεζαεγκέρε έκανε το διαγώνιο σουτ όμως δεν βρήκε στόχο.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 31’ ο Τόνιο έκανε νέα σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Ντεζαεγκέρε.

Η ΑΕΚ στην επανάληψη ήταν πολύ καλύτερη και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιάννου στο 52’. Μπήκε στην περιοχή, έκανε και το πλασέ όμως έσωσε ο Καμίνσκι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Χέφελ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Παρά την υπεροχή της ΑΕΚ στο 2ο ημίχρονο η Γάνδη άνοιξε το σκορ στο 65’ σουτ μέσα από την περιοχή του Ντεπουάτρ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβηκε και πάλι προσπαθώντας να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο η Γάνδη έφκαλε αρκετές άμυνες και δεν άφησε την ομάδα του Ιδιάκεθ να πετύχει κάποιο γκολ.

Στο 93’ σε μια αντεπίθεση της Γάνδης, ο Νταβίντ έφυγε μόνος απέναντι από τον Τόνιο, πλάσαρε και έκανε το 2-0.

Στο 96’ και πάλι ο Νταβίντ με πλασέ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η εξέλιξη του αγώνα:

*Έναρξη του αγώνα.

5′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια καλή φάση.

20′ Μακρινό σουτ στην κίνηση από τον Κάσες, έφυγε ψηλά εκτός η μπάλα.

22′ Κίτρινη στον Γιάρεμτσουκ για εύκολη πτώση μέσα στην περιοχή.

28′ Κεφαλιά του Πλαστούν και μεγάλη απόκρουση του Τόνιο στην γωνια!

30′ Διαγώνιο σουτ του Ντεζαεγκέρε, δεν βρήκε στόχο.

31′ Νέα σωτήρια επέμβαση του Τόνιο, αυτή τη φορά στο σουτ του Ντεζαεγκέρε.

35′ Πολύ καλύτερη στα τελευταία λεπτά η Γάνδη, αντέχει η άμυνα της ΑΕΚ.

41′ Κίτρινη στον Γιάννου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη του 2ου ημιχρόνου

52′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Γιάννου ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά έσωσε ο Καμίνσκι!

54′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χέφελ, για λίγο έξω η μπάλα.

56′ Σουτ του Τρισκόφσκι εντός περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο Καμίνσκι.

57′ Κίτρινη στον Οβούσου.

64′ Γκολ για την Γάνδη με τον Ντεπουάτρ ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Τόνιο για το 1-0.

68′ Κίτρινη στον Ακοράν.

73′ Τολεμές και Ραούλ στις θέσεις των Τρουγιόλς και Τέτε.

79′ Σουτ του Νταβίντ από πλάγια θέση, πέρασε εκτός η μπάλα.

81′ Κάστρο στη θέση του Ντεπουάτρ.

84′ Ασούμπρε στη θέση του Κάσες.

90′ Κίτρινη στον Χέφελ

6 λεπτά καθυστερήσεις

93′ ΓΚΟΛ για την Γάνδη με τον Νταβίντ να βγαίνει απέναντι από τον Τόνιο και να κάνει το 2-0

96′ ΓΚΟΛ και πάλι για τη Γάνδη με τον Νταβίντ και 3-0