«Καθάρισε» με… ΠΕΝΤΑΡΑ (pics)

Του Άντρου Ιωάννου

Ο Απόλλωνας έκανε το καθήκον του στο «ΓΣΖ» αφού κέρδισε με 5-1 την Καρμιώτισσα και τελείωσε την υπόθεση πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Για τους «κυανόλευκους» σκόραραν οι Περέιρα (3’, 7’), Καραγιόλ (26’),  Φαουπάλα (31’) και Παπαμιχαήλ (77’), ενώ για την Καρμιώτισσα σκόραρε ο Νεοφύτου (29’).

Στο πρώτο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιγνίδι, έλεγξε από την αρχή τον ρυθμό του αγώνα και κατάφερε να πάρει ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης από το πρώτο κιόλας 45λεπτο. Στο 3ο λεπτό ο Περέιρα έκανε το 1-0 για τον Απόλλωνα με κοντινή κεφαλιά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του με πλασέ μέσα από την περιοχή. Στο 25ο λεπτό η Καρμιώτισσα απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ ωστόσο ο Μασίνουα δεν κατάφερε να νικήσει τον Κίσσα μέσα από την περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλωνας έφτασε και σε 3ο γκολ με τον Καραγιόλ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφη κεφαλιά «ψαράκι». Στο 29ο λεπτό η Καρμιώτισσα κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Νεοφύτου να νικά τον Κίσσα με κοντινό πλασέ, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας  σκόραρε για τέταρτη φορά με τον Φαουπάλα να νικά με κοντινό πλασέ τον Πιερή.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας κρατούσε την μπάλα, έλεγχε το παιγνίδι ωστόσο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά σε σχέση με το πρώτο μέρος. Ο Απόλλωνας κυκλοφορούσε την μπάλα ενώ η Καρμιώτισσα περίμενε υπομονετικά στο δικό της μισό. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 69ο λεπτό με τον Κυριάκου να κάνει την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα. Στο 77ο λεπτό ο Απόλλωνας στην πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη, πέτυχε και 5ο γκολ, με τον Παπαμιχαήλ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό αριστερό σουτ.  Απ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι, με τον Απόλλωνα να κάνει το καθήκον του, τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση από τον πρώτο αγώνα.

Το PROTATHLIMA ήταν στο γήπεδο και σας μεταφέρει όλα όσα έγιναν.

Το φίλμ του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

86′ Με δέκα συνεχίζει ο Απόλλωνας αφού ο Καραγιόλ αντιμετώπισε πρόβλημα και αποχώρησε από το παιγνίδι.

81′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Χατζηκωνσταντή πήρε την θέση του Γενεθλίου.

77′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Παπαμιχαήλ έκανε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πιερή.

69′ Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα. Ο Κυριάκου έκανε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

68′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Πάντος στην θέση του Παναγίδη.

65′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Παπαμιχαήλ πήρε την θέση του Φαουπάλα και ο Ουεντραόγκο την θέση του Γιούστε.

56′ Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Πιερή παίρνει την θέση του Βαττή που δεν μπορεί να συνεχίσει.

54′ Ελέγχει τον παιγνίδι ο Απόλλωνας, ωστόσο ο ρυθμός του παιγνιδιού έπεσε αισθητά σε σχέση με το πρώτο μέρος.

46′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Βασιλειάδης πήρε την θέση του Περέιρα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

42′ Δυνατό σουτ από τον Περέιρα, ο Πιερή απομάκρυνε με δυσκολία.

37′ Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα. Ο Βαττής έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κίσσα.

31′ Γκολ για τον Απόλλωνα με τον Φαουπάλα να στέλνει από πολύ κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

29′ Γκολ για την Καρμιώτισσα με τον Νεοφύτου να στέλνει με κοντινό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.

26′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Καραγιόλ εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Πέδρο και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Μασίνουα έκανε ανενόχλητος το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Κίσσας απομάκρυνε σε κόρνερ.

22′ Γυριστό σουτ από τον Φαουπάλα, η μπάλα πέρασε πολύ μακριά από την εστία του Πιερή.

18′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πέδρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πιερή.

14′ Καλή στιγμή για την Καρμιώτισσα. Ο Οζίας έκανε την κεφαλιά ωστόσο ο Κίσσας ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.

7′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Περέιρα έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ μέσα από την περιοχή.

3′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Περέιρα έστειλε με κοντινή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.