Ματσάρα, 4 γκολ και «Χ» στο Αμμόχωστος!

Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο «Αμμόχωστος», σε ένα αγώνα με γρήγορο ρυθμό και πολλές φάσεις.

Μόλις στο 2΄οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.Η Ανόρθωση ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα και πήρε κεφάλι στο σκόρ στο 65΄. Η τελευταία λέξη ανήκε στη Νέα Σαλαμίνα και τελικό αποτέλεσμα 2-2.

Ο αγώνας:

Α΄ημίχρονο:

Με γκολ ξεκίνησε ο αγώνας στο «Αμμόχωστος» αφού μόλις στο 2ο λεπτό, ο Σίμπσον πήρε έτοιμο γκολ από τον Ελουντού, και από κοντά νίκησε τον Λορία για το 1-0.

Στην επόμενη φάση η Ανόρθωση απάντησε με τον Ρούμπεν Ράγιος. Ο Κατσαράβα γύρισε μέσα στην περιοχή, βρήκε τον Ισπανό στο ύψος του πέναλτι που πλάσαρε εύστοχα τον Κίσσα για το 1-1 στο 4ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός ήταν εξαιρετικά γρήγορος με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές.

Η Ανόρθωση είχε ευκαιρίες και έλεγξε τον αγώνα μέχρι και το 25ο λεπτό. Απείλησε με τα σουτ των Μανθάτη και Ράγιος αλλά και με την κεφαλιά του Ντούρις.

Το τελευταίο 20λεπτο ανήκε στην Νέα Σαλαμίνα. Ο Κωστή βρέθηκε τετ α τετ με τον Λόρια, όμως ο Γεωργιανός κίπερ σταμάτησε την προσπάθεια του νεαρού.

Στο 28΄ο Ελουντού έπιασε το μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ, ο Λόρια έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ημίχρονο:

Χωρίς φάσεις πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο στο Β΄ημίχρονο.

Πρώτη καλή φάση έφερε και γκολ για την Ανόρθωση. Στο 65΄ο Οκριασβίλι εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια. Ο Βγκόρτς κατέβασε στην περιοχή και από κοντά ο Γκαλίτσιος έκανε το 1-2.

Η Νέα Σαλαμίνα είχε απάντηση και στο 74΄έφερε το ματς στα ίσα με τον Ελουντού. Ο Κωστή εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λαμπότ έπιασε την κεφαλιά, ο Λόρια έδιωξε με υπερένταση και ο Ελουντού βρέθηκε μόνος, έπιασε το σουτ και έγραψε το 2-2.

Η Ανόρθωση αντέδρασε και στο 76΄βρήκε κλασική ευκαιρία με τον Οκριαβίλι, ο οποίος πλάσαρε έξω, αφού άδειασε την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας. Τρία λεπτά αργότερα ο Κίσσας σταμάτησε το σούτ του Αρτυματά.

Στο 80′ ήταν η σειρά της Σαλαμίνας να απειλήσει, ο Λόρια είπε όχι στο σούτ του Ρομάν.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος. Τελικό σκορ 2-2.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σαν Ρομάν, Λαμπό, Χριστοφόρου, Τσαμπούρης, Κορέια, Νουρ, Κωστή, Σίμπσον(Σιαθάς/83′), Ελουντού(Τινστέλ/90΄), Κίνγκσλεϊ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Εγγλέζου(Σελίν/53′), Αρτυματάς, Βασιλακάκης(Νταουσβίλι/88′), Μανθάτης, Ντούρις, Ράγιος(Οκριασβίλι/46′), Κατσαράβα.

Σκόρερ: 2′ Σίμπσον,74’Ελουντού / 4′ Ράγιος,65′ Γκαλίτσιος

Κίτρινες:Ρομάν/Μανθάτης,Γκαλίτσιος