Από ένα ημίχρονο και ισοπαλία στο ΓΣΠ

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι Ολυμπιακός και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1, παίρνοντας από ένα βαθμό. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Καλύτερη η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος, όπου κυρίαρχε και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο τέλος με τον Σάντος.

Αντέδρασε στην επανάληψη η ομάδα του Ολυμπιακού, όπου ανέλαβε πρωτοβουλία, έχασε κάποιες φάσεις και κατάφερε να σκοράρει με πέναλτι του Σάλι στο 84ο λεπτό.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Μέτριο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας, η οποία μάλιστα έφτασε στο 72% στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Ολυμπιακός αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, περιμένοντας τον αντίπαλο στην άμυνα.

Στην αρχή του παιχνιδιού η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μολ, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να έχει μία άστοχη κεφαλιά του Τεσέιρα στο 8ο λεπτό και ένα άστοχο σουτ του Έουλερ στο 10’. Μετά από αυτές τις δύο αξιόλογες φάσεις, πέρασαν περίπου 15 λεπτά για να δημιουργηθεί  κάποια καλή στιγμή.

Στο 27ο λεπτό ο Πελέ σέντραρε από δεξιά, ο Τσέποβιτς κάνει το πλασέ με τον Μπόβεδα να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 38ο λεπτό είχαμε μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Έουλερ σέντραρε από αριστερά, ο Τσέποβιτς μόνος μέσα στην μικρή περιοχή, έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μολ ήταν σε ετοιμότητα μαζεύοντας την μπάλα.

‘Ένα λεπτό αργότερα είχαμε νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Τσέποβιτς να πιάνει το γυριστό σουτ, με τον Μολ να μαζεύει ξανά. Η υπεροχή της ΑΕΛ καρποφόρησε στο τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Έουλερ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Σάντος μέσα από την περιοχή πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Με δοκάρι για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Σάλι στο 47΄να εκτελεί το φάουλ, ο Μπόβεδα έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ΑΕΛ είχε ένα άστοχο μακρινό σουτ από τον Έουλερ

Η επόμενη φάση δημιουργήθηκε στο 60ο λεπτό, όταν ο Πεχλιβάνης έπιασε το  δυνατό σουτ από το ύψος της αντίπαλης περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στο 67΄ Ο Γκουστάβο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Η φάση εξετάστηκε από το VAR για χέρι, αλλά δεν είχε τίποτα.

Στο 72ο λεπτό είχαμε μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό με τον Σάλι, ο οποίος από κοντινό σημείο έκανε το πλασέ που έφυγε έξω.

Στην συνέχεια οι «μαυροπράσινοι» πίεσαν περισσότερο την ΑΕΛ και η υπεροχή τους έφερε αποτέλεσμα, όταν στο 82’ ο Γουίλσον κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαζάν. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Σάλι, ο οποίος ήταν εύστοχος.

Στα τελευταία στάδια της αναμέτρησης, δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό και οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Εντεκάδες:

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (90’ Γουάκασο) Μάντζης, Γκουστάβο (73΄ Χαραλάμπους), Μανρίκε (62’ Κα), Σαρφό, Πεχλιβάνης, Νάνι (73΄ Γουίλσον), Κυριάκου

ΑΕΛ: Κεραυνός, Σάντος, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγιεβιτς, Νταβόρ, Ριέρα (75’ Μάζουρεκ), Έουλερ (61’ Γεωργίου), Πελέ (86’ Μάιντεβατς), Τσέποβιτς

Σκόρερ: 45’ Σάντος

Ασίστ: Έουλερ

Κίτρινες: Μανρίκε, Γκουστάβο / Έουλερ, Νταβόρ