Πιο μάγκικη η πρόκριση / Πρόβλημα και με Κλωναρίδη

Πέρασε η ομάδα που παρουσιάστηκε καλύτερη στο γήπεδο από το ντέρμπι «αιωνίων» και αυτή είναι η γενικότερη διαπίστωση κάθε αντικειμενικού κριτή.

Το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στους «4» του κυπέλλου Coca Cola γιατί κυριάρχησε στο γήπεδο στη ρεβάνς, πήρε τη νίκη με 1-0 και η αλήθεια είναι ότι πέτυχε το στόχο του πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Το γεγονός ότι το ματς περιορίστηκε στο ένα γκολ, οφείλεται κυρίως στον Φαμπιάνο που ήταν ανίκητος με εξαίρεση τη φάση του γκολ.

Λειτούργησε στον μέγιστο βαθμό το ένστικτο της επιβίωσης και το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε ίσως για πρώτη φορά με τόσο πειστικό τρόπο σαν μεγάλη ομάδα που ήθελε να φωνάξει βροντερό παρόν. Το πλάνο του Σάββα Πουρσαϊτίδη λειτούργησε σχεδόν στην εντέλεια και δικαιωματικά θα έπρεπε να είχε προηγηθεί στο σκορ με τις ξεκάθαρες ευκαιρίες που βρήκε στο Α’ ημίχρονο.

Παρά το ότι η εικόνα άλλαξε στην επανάληψη, οι γαλαζοκίτρινοι κράτησαν τη ψυχραιμία του, έδειξαν υπομονή και επιμονή και δικαιώθηκαν με τον  Ζαμπάλα να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα γαλαζοκίτρινα και να στέλνει την ομάδα του στην τετράδα. Ο δρόμος για τη διάκριση είναι ένας και αφορά την κατάκτηση του κυπέλλου, καθώς έτσι μόνο σώζεται η χρονιά.

Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης έκανε μαεστρικό κοουτσάρισα, τόσο με τις επιλογές στην 11άδα όσο και με την όλη διαχείριση που έκανε με τις αλλαγές, σε ένα ματς που βρήκε στην πορεία του και αντιξοότητες. Έχασε από το 21’ τον Ανουάρ με τραυματισμό και μπήκε στη θέση του ο Λουντέμο, ενώ αναγκαστική ήταν όπως πληροφορείται το PROTATHLIMA.COM και η αλλαγή του Κλωναρίδη που είχε ενοχλήσεις και αποχώρησε στο ημίχρονο δίνοντας τη θέση του στον Κατσαντώνη. Η κατάσταση των Ανουάρ και Κλωναρίδη θα επαναξιολογηθεί στην προπόνηση της Παρασκευής καθώς αύριο έχει δοθεί ρεπό και εκ’ πρώτης φαίνεται να είναι μυϊκά τα προβλήματα που έχουν αποκομίσει.

Οι παίκτες του «Πούρσα» έβγαλαν μαγκιά και η πρόκριση γίνεται ακόμα πιο μάγκικη λόγω των αντιξοοτήτων που προέκυψαν κατά τη διάρκεια του αγώνα. Στο ΑΠΟΕΛ εξέφρασαν παράπονα και για τη διαιτησία, για πέναλτι στο 12’ ενώ έχουν παράπονα και για τη φάση του 15’ όταν έγινε χέρι από τον Μαυρία. Το θέμα διαιτησίας το έχουν αγγίξει πολλές φορές το τελευταίο διάστημα οι γαλαζοκίτρινοι και η αλήθεια είναι ότι υπήρχαν λόγοι και αφορμές, όπως το ακυρωθέν γκολ με την Πάφο που μόνο ο Νικόλας Νεοκλέους είδε παράβαση. Όπως και να έχει αυτή τη στιγμή έχουν λόγο να γιορτάζουν τη μεγάλη πρόκριση, επιτυχία που είχε ανάγκη η ομάδα, χωρίς να κρύβονται τα προβλήματα κάτω από το χαλί. Ωστόσο δείχνει το ΑΠΟΕΛ να βρίσκει την ικανότητα σε ματς χωρίς αύριο να ανταποκρίνεται και να διατηρεί δικαίωμα στην ελπίδα.