Νίκη με Φλοριάν και Τρισκόφσκι/Επιστροφή στην Κύπρο (ΦΩΤΟΣ)

Νέα νίκη για την ΑΕΚ στο σημερινό φιλικό με την Γκόρνικ Ζάμπρε με 2-1. Αυτό ήταν το τελευταίο φιλικό για την ΑΕΚ στην Πολωνία. Αύριο (02/07) το πρωί η αποστολή επιστρέφει στην Κύπρο.

Στο 26ο λεπτό ο Τρουγιόλς έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Τρισκόφκι που έδωσε την ασίστ στον Φλοριάν για το 1-0. Ο Τρισκόφσκι από δημιουργός έγινε εκτελεστής και στο 41ο λεπτό έκανε το 2-0. Κέρδισε το πέναλτι, εκτέλεσε αλλά ο πορτιέρο απέκρουσε, ωστόσο στην επαναφορά με κεφαλιά σκόραρε. Στο 81΄οι Πολωνοί μείωσαν σε 2-1.

Δείτε πως η επίσημη ΑΕΚ μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

Αναλυτικά η ενημέρωση μέσα απο την ιστοσελίδα της ΑΕΚ:

Νίκη με 2-1 για την ομάδα μας, στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας για την ομάδα μας, με αντίπαλο την Gornik Zabrze.

Το φιλικό έγινε στο κεντρικό γήπεδο του “Olympic Hotel” και είναι το τελευταίο για την ομάδα μας στην Πολωνία. Αύριο (02/07) το πρωί η αποστολή επιστρέφει στην Κύπρο.

H σύνθεση της ομάδας μας:

Tono, Truyols, Mojsov, Trickovski (84′ Κωνσταντίνου), Hevel, Cases (67′ Tete), Mikel, Ιωάννου (78′ K. Aναστασίου), Florian (69′ Keaveny), Τhandi (67′ Raul Ruiz), Γιάννου.

Η περιγραφή της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.
2′ Κάθετη πάσα του Trickovski για τον Florian, που κόπηκε τελευταία στιγμή από τον αντίπαλο αμυντικό.
18′ Σουτ του Γιάννου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Πολωνού τερματοφύλακα.
20′ Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Ο Τrickovski με κεφαλιά τροφοδότησε τον Florian, το γύριστο σουτ του οποίου
21′ Πρώτη φάση και για τους Πολωνούς, με τον Tono να αποκρούει στην κλειστή του γωνία το διαγώνιο σουτ.
26΄ΓΚΟΛ! Ο Τruyols πίεσε και… έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Τrickovski και αυτός με την σειρά του τον Florian, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
41′ ΓΚΟΛ! Ο Trickovski κερδίζει το πέναλτι μετά από σπρώξιμο από αντίπαλο αμυντικό. Ο αρχηγός είδε την εκτέλεση του αρχικά να αποκρούεται, αλλά με δεύτερη προσπάθεια έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.
45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
53′ Παράλληλο γύρισμα του Hevel, τελευταία στιγμή απομάκρυνε με τα πόδια ο τερματοφύλακας.
57′ Σουτ του Trickovski από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πέρασε έξω.
70′ Xωρίς κάτι το αξιοσημειώτο τα τελευταία λεπτά.
81′ ΓΚΟΛ. Μειώνουν σε 1-2 οι Πολωνοί με κοντινή προβολή μετά από φάση διαρκείας.
85′ Ωραίος συνδυασμός των παικτών της ομάδας μας, παράλληλο γύρισμα του Hevel, ο Τete δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να την… σπρώξει στα δίχτυα.
90′ Παράλληλο γύρισμα του Ruiz, σουτ με την μία του Κωνσταντίνου, η μπάλα λίγο έξω.
92′ Τέλος της αναμέτρησης.

*Όσοι δεν αγωνίστηκαν στο φιλικό ακολούθησαν ξεχωριστό πρόγραμμα προπόνησης.