Πράσινη πρόκριση με τριάρα (video-pics)

Η Ομόνοια επικράτησε με σκορ 3-0 του Ονήσιλου Σωτήρας και εξασφάλισε την πρόκριση στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου παρουσιάστηκε ανώτερη και κατάφερε να σφραγίσει την νίκη της από το πρώτο ημίχρονο με δύο τέρματα, στο 6′ με τον Πρετσέ και στο 41′ με τον Αντόνια.

Οι πράσινοι είχαν και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν, και πέτυχε τρίτο γκολ με τον Λοέ που σκόραρε στο ντεμπούτο του στο 81′. Ντεμπούτο στην φετινή σεζόν έκαναν και οι νεαροί Τζιωνής και Λοίζου.

Ο Ονήσιλος περιορίστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα ενώ είχε μια καλή ευκαιρία στο 48′ με τον Πιτταρά.

Η Ομόνοια παρουσιάστηκε καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο και επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της με ένα γρήγορο γκολ στο 7ο λεπτό με την προβολή του Φράνιο Πρετσέ, μετά από σέντρα του Τζόρντι Γκόμεθ. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα αλλά σε ένα πιο χαμηλό τέμπο, δίχως να απειλείται από την ομάδα του Ονήσιλου.

Η Ομόνοια στο 35′ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάρμπισαϊαρ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ονήσιλου αλλά το πλασέ του πέρασε άστοχα έξω. Στο 42′ η Ομόνοια πέτυχε δεύτερο γκολ με πλασέ του Αντόνια, μετά από κάθετη πάσα του Άλεξ Σοάρες.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση δέκα λεπτών καθώς προέκυψε πρόβλημα με τον φωτισμό, ίσως λόγω της καταρρακτώδους βροχής που ξεκίνησε με το που ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Η δυνατή βροχή έκανε βαρύ και τον αγωνιστικό χώρο, και επηρέασε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Η Ομόνοια διατήρησε την μπάλα στην κατοχή της και πίεσε την αντίπαλη εστία για να σκοράρει, ενώ ο Ονήσιλος είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 48′ με τον Πιιταρά, ο οποίος αστόχησε από καλή θέση βολής. Οι πράσινοι είχαν ευκαιρίες για γκολ και κατάφεραν να εξαργυρώσουν την υπεροχή τους στο 81′ με κεφαλιά του Λοέ μετά από σέντρα του Αντόνια.

Η ιστοσελίδα μας βρέθηκε στο γήπεδο και σας μετάφερε την εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος του αγώνα.

89′ Κεφαλιά του Τζιωνή λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παναγή

86′ Διαμαρτυρίες από την Ομόνοια για πέναλτι πάνω στον Τζιωνή. Ο διαιτητής της αναμέτρησης λανθασμένα άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί

83′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Λοίζου στην θέση του Αντόνια.

81′ Γκοοολ για την Ομόνοια. Σέντρα του Μανρίκε και ο Λόε με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 3-0.

75′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Τζιωνής στην θέση του Γκαφούρ.

75′ Αλλαγή για τον Ονήσιλο. Ο Αμεσάν στην θέση του Αλκιβιάδη.

72΄Καλό σουτ από τον Κούσουλου, η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και κατέληξε έξω.

68′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Λόε στην θέση του Γκόμεθ.

66′ Αλλαγή για τον Ονήσιλο. Ο Καμινιώτης στη θέση του Κατσιαρή.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Άλεξ Σοάρες.

59′ Σέντρα του Τζαρσίνιο στον Ντάρμπισαϊαρ, που έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

55′ Καλό σουτ από τον Άλεξ Σοάρες όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

52′ Σουτ του Γκόμεθ όμως ο Παναγή έπεσε και απέκρουσε την μπάλα.

48′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ονήσιλο, ο Αλκβιάδης έκανε την πάσα στην περιοχή, ο Ζαφειράκης έβγαλε μόνο τον Πιτταρά στο ύψος του πέναλτι όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Σέντρα του Λόρα στην περιοχή από δεξία, ο Σοάρες έκανε το σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

46′ Αλλαγή για τον Ονήσιλο. Ο Παναγιώτης Νικολάου στην θέση του Δανιήλ.

*Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

-Θα καθυστερήσει η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου καθώς ο φωτισμός από τους προβολείς κατά 75% έχει σβήσει, ίσως λόγω της καταρρακτωδης βροχής που άρχισε αμέσως μετά το τέλος του ημιχρόνου. Δεν μπορεί να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο κάτω από αυτές τις συνθήκες μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

41′ Γκοοολ για την Ομόνοια. Ωραίος συνδυασμός μεταξύ των παικτών της Ομόνοιας, ο Σοάρες την ασίστ στον Αντόνια που με πλασέ πέτυχε το 2-0.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Μόνος ο Ντάρμπισαϊρ απέναντι στον Παναγή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω.

30′ Κίτρινη στον Ντάρμπισαϊρ για τον λόγω ότι πέρασε στο γήπεδο χωρίς την άδεια του διαιτητή Αντρέα Αργυρού. Ο Άγγλος επιθετικός είπε στον διαιτητή ότι πήρε άδεια από τον τέταρτο Δημήτρη Σολωμού. Ο λίγος κόσμος στο ΓΣΠ ξέσπασε με διαμαρτυρίες.

26′ Δυνατό σουτ του Άλεξ Σοάρες όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

23′ Καλό σουτ του Λόρα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

10′ Η Ομόνοια έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και κυκλοφορεί την μπάλα για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Ονήσιλος αμύνεται στο δικό του γήπεδο και προσπαθεί να παίξει με αντεπιθέσεις.

6′ Γκοολ για την Ομόνοια με προβολή του Πρέτσε, μετά από μπαλιά του Γκόμεθ.

2′ Καλό σουτ του Γκόμεθ η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

* Ξεκίνησε ο αγώνας.

Πολύ λίγος ο κόσμος στο ΓΣΠ. Ανατολική, βόρεια και νότια δεν υπάρχει κανένας φίλαθλος. Μεταξύ συγγενών και φίλων διεξάγεται ο αγώνας.

* Με πέντε αλλαγές θα αγωνιστεί η Ομόνοια σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα κόντρα στην ΑΕΛ. Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε Παναγή αντί Μεχίας, Γκαφούρ αντί Βύντρα, Τζαρσίνιο αντί Ίσμα Λόπες, Ντάρμπισαιρ αντί Ραμίρεζ και Μόντες αντί Κατελάρη.

* Ο προπονητής του Ονήσιλου, Γιάννακης Ποντικος, ήταν πέρσι προπονητής στην Ομόνοια Κ19.

* Ο Κωνσταντίνου Παναγή πρώτη φορά αγωνίζεται φέτος στην εντεκάδα της Ομόνοιας. Στις 15/10/2017 στον αγώνα πρωταθλήματος κόντρα Ερμή ήταν τελευταία συμμετοχή του διεθνή τερματοφύλακα, όταν και τραυματίστηκε στο 17′.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Κ. Παναγή, Γκαφούρ (75′ Τζιωνής), Πρτσε, Λόρα, Μανρίκε, Κούσουλος, Σοάρες, Γκόμεθ (68′ Λόε), Αντόνια (83′ Λοίζου), Μόντες, Ντάρμπισαϊρ.

Στον πάγκο: Μεχίας, Λόπεζ, Ραμίρεζ, Βύντρα, Φώτη, Χαραλάμπους.

ΟΝΗΣΙΛΟΣ (Γιάννης Ποντικός): Π. Παναγή, Πιερέττης, Δανιήλ (46′ Π. Νικολάου), Θεοδούλου, Αλκιβιάδης (75′ Αμεσάν), Κάστανου, Πιτταράς, Ντιμιτρένκο, Καλλής, Ζαφειράκης, Κατσιαρής (66′ Καμινιώτης)

Στον πάγκο: Στυλιανού, Παπαθανασίου, Χαραλάμπους, Σ. Νικολάου, Ματασιούκκου, Σταύρου.

ΑΚΡΙΤΑΣΑΣΙΛ ΛΥΣΗΣΕΝΑΔ ΠΟΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΥΣΕΝΠΕ.Ν.Υ. ΔΙΓΕΝΗΣ ΥΨΩΝΑΑΟΑΝ ΑΓΙΑΣ ΝΑΠΑΣΔΙΓΕΝΗΣ ΜΟΡΦΟΥΠ.Ο. ΑΧΥΡΩΝΑΣ-ΟΝΗΣΙΛΟΣΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΜΕΑΠ ΠΕΡΑ ΧΩΡΙΟΥΑΛΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29 ΜΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥΠΑΕΕΚ ΚΕΡΥΝΕΙΑΣΠΕΓΕΙΑ 2014Π.Ο. ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ 2006