Υπέκυψε στον ανώτερο Άγιαξ το ΑΠΟΕΛ

Τέλος το Champions League για το ΑΠΟΕΛ μετά την αποψινή ήττα στην Ολλανδία με 2-0 από τον Άγιαξ.

Όλοι γνωρίζαμε ότι το έργο του ΑΠΟΕΛ απόψε στην Ολλανδία απέναντι στον Άγιαξ θα ήταν πολύ δύσκολο και οι παίχτες του Άγιαξ φρόντισαν να το δείξουν στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

Η ομάδα της Ολλανδίας ήταν καλύτερη, πιο επιθετική και επικράτησε με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ και πήρε θέση στους ομίλους του Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ είχε πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά, ιδιαίτερα στο πρώτο μισάωρο, και δεν έδωσε την ευκαιρία στον Άγιαξ για να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Βεβαίως ούτε το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να βγει με αξιώσεις μπροστά αλλά το ζητούμενο ήταν φυσικά όπως κρατήσει τον Άγιαξ στο μηδέν και να κυνηγήσει το τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Και το πλάνο του ΑΠΟΕΛ θα έβγαινε μία χαρά αν στο 43’ του αγώνα δεν υπήρχε η κακή αμυντική συμπεριφορά σε στημένη φάση, με τον Άλβαρεζ εντελώς αμαρκάριστο να πετυχαίνει με κεφαλιά το 1-0 για τους Ολλανδούς.

Το ΑΠΟΕΛ θα έπρεπε να κυνηγήσει ένα τέρμα στην επανάληψη αλλά ήταν ο Άγιαξ που μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιγνίδι.

Είχε αρκετές ευκαιρίες για ένα τέρμα και μάλιστα πέτυχε ένα στο 50’ αλλά ακυρώθηκε μετά την χρήση στο VAR. Στο 54’ πέτυχε τέρμα ο Πάβλοβιτς το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ο Σέρβος ήταν εκτεθειμένος.

Και εκεί που φθάναμε στα τελευταία στάδια του αγώνα με τον Τόμας Ντολ να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του μέσω των αλλαγών, ήρθε ο Τάντιτς στο 80’ ο οποίος με ένα φοβερό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 για τον Άγιαξ.

Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το παιγνίδι με το ΑΠΟΕΛ να γνωρίζει τον αποκλεισμό αλλά να έχει θέση για τους ομίλους του Europa League.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

– Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

– Έναρξη του αγώνα.

2′ Πρώτο σουτ του αγώνα, από τον Γιάκολις, η μπάλα ψηλά έξω.

12′ Ο Τάντιτς δίνει στουν Χούντελαρ αλλά προλαβαίνει ο Μπέλετς.

– Ο Άγιαξ έχει την κατοχή στο παιγνίδι αλλά δεν έχει δημιουργήσει σοβαρή ευκαιρία ακόμα.

36′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ζίγιεκ, σε κόρνερ ο Μπέλετς.

43′ ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ. Ο Άλβαρες με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την Ολλανδική ομάδα. Κακή η αμυντική συμπεριφορά του ΑΠΟΕΛ στη στημένη φάση, καθώς οι παίχτες της Ολλανδικής ομάδας ήταν αμαρκάριστοι.

– Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

ΣΧΟΛΙΟ πρώτου ημιχρόνου:

Δεν απειλήθηκε τόσο πολύ από τον Άγιαξ στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ, κρατούσε το μηδέν στην άμυνα αλλά με τέρμα του Άλβαρεζ στο 43’ η ομάδα μας βρίσκεται πίσω στο σκορ στον επαναληπτικό της Ολλανδίας.

Το ΑΠΟΕΛ θέλησε να αμυνθεί καλά στο πρώτο ημίχρονο και αυτό ακριβώς έκανε, θέλοντας να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να εκμεταλλευτεί κενούς χώρους στην επανάληψη.

Θα πρέπει οι πρωταθλητές μας στο δεύτερο ημίχρονο να είναι πιο επιθετικό κυρίως όσο περνάει η ώρα. Δεν αναμένουμε να δούμε το ΑΠΟΕΛ με φουλ επίθεση από την αρχή αλλά σίγουρα θα δούμε τον Τόμας Ντολ να δοκιμάζει περισσότερα πράγματα μπροστά.

– Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

– Στο 50΄ ο Άγιαξ με τον Χούντελαρ πετυχαίνει τέρμα αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ μετά από την χρήση VAR!

54′ Σκοράρει ο Πάβλοβιτς με κεφαλιά αλλά ο Σέρβος ήταν σε θέση οφάιντ.

58′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άγιαξ, με τον Μπέλετς να αποκρούει το σουτ του Ζίγιεκ.

64′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τόμας Ντε Βινσέντι στην θέση του Γιάκολις.

65′ Τεράστια απόκρουση του Μπέλετς σε κοντινό πλασέ από τον Χούντελαρ.

– Πολύ πιο επικίνδυνος ο Άγιαξ στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο.

72′ Ο Βιντιγκάλ στο παιγνίδι στην θέση του Τάμαρι ο οποίος δεν βοήθησε καθόλου.

78′ Ο Χαλένιους στην θέση του Μάτιτς για την τελευταία αλλαγή του ΑΠΟΕΛ.

80′ ΓΚΟΛ για τον Άγιαξ. Ο Τάντιτς με φοβερό διαγώνιο σουτ από τα αριστερά νικάει τον Μπέλετς και δίνει σημαντικό προβάδισμα για την ομάδα της Ολλανδίας.