Ο Τζόκοβιτς λύγισε τον συγκλονιστικό Τσιτσιπά

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα βρεθεί στον ημιτελικό του όπεν της Ρώμης για 12η φορά στην καριέρα του, αλλά και για 8η συνεχόμενη μετά από τη νίκη-ανατροπή απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά με 4-6, 7-5, 7-5 σ’ ένα παιχνίδι που κράτησε περίπου 3,5 ώρες, αλλά και… δύο ημέρες λόγω βροχής.

Ο Νο1 του κόσμου και κάτοχος του τίτλου, κατάφερε να αντιδράσει εξαιρετικά και με τον τρόπο που συνηθίζει, τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο σετ όπου βρέθηκε πίσω με μπρέικ και ειδικά στο decider set (το κορυφαίο ίσως του τουρνουά), όπου έχασε το σερβίς του δύο φορές!

Αναμφίβολα το σερβίς-γκέιμ του Σέρβου που τον διατήρησε στο παιχνίδι ήταν αυτό του πέμπτου  γκέιμ, στο τρίτο σετ, όπου χρειάστηκε να σβήσει τέσσερις μπρέικ-πόιντ, οι οποίο ουσιαστικά ήταν σαν ματς-πόιντ όντας πίσω με 3-1.

Ο προημιτελικός ξεκίνησε την Παρασκευή, σ’ ένα σετ στο οποίο δεν είδαμε αρκετά ποιοτικό τένις λόγω της διακοπής του ρυθμού, ελέω βροχής, ωστόσο ο Τσιτσιπάς κατάφερε να βρεθεί μπροστά με δύο μπρέικ (4-1) με τον Τζόκοβιτς να παίρνει πίσω το ένα από τα δύο λίγο πριν την πρώτη διακοπή (4-3).

Το πρώτο σετ συνεχίστηκε κανονικά, λίγο αργότερα, με τον Τσιτσιπά να κρατάει το σερβίς του μέχρι το τέλος παίρνοντας προβάδισμα στον προημιτελικό με 1-0 (6-4). Σαν να μην έφτανε αυτό στο δεύτερο σετ ο Έλληνας τενίστας θα βρει νέο μπρέικ (2-1) με το παιχνίδι να διακόπτεται οριστικά λόγω βροχής.

Οι δύο τενίστες επέστρεψαν το Σάββατο στο κεντρικό κορτ μετά από 16 ώρες μετά, με τον Τζόκοβιτς να εμφανίζεται αισθητά βελτιωμένος απ’ ότι στο ένα και… κάτι σετ της Παρασκευής.

Πίεσε αφόρητα το σερβίς του Τσιτσιπά, έφτασε σε συνολικά εννέα(!) μπρέικ-πόιντ καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί τα δύο απ’ αυτά τα οποία όμως ήταν αρκετά για να του χαρίσουν το δεύτερο σετ με 7-5.

Ο Τσιτσιπάς από την άλλη που παρουσίασε αστάθεια (το Σάββατο) κυρίως στο παιχνίδι των γραμμών, είχε την ευκαιρία να πάρει πίσω το χαμένο του σερβίς στο ένατο γκέιμ του δεύτερου σετ, έχοντας διπλό μπρέικ-πόιντ (15-40) και πλεονέκτημα στη συνέχεια, όμως ο Τζόκοβιτς κατάφερε να φτάσει σε ένα μεγάλο χολντ (5-4)

Το τρίτο σετ ήταν και ό,τι καλύτερο έχουμε δει (για την ώρα) στο τουρνουά. Το σενάριο είναι το ίδιο με τον Τσιτσιπά να βρίσκει και πάλι πρώτος μπρέικ (2-1), ενώ λίγο αργότερα με ένα τεράστιο χολντ παίρνει προβάδισμα με 3-1.

Ο Τζόκοβιτς θα βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο καθώς θα κληθεί να σβήσει τέσσερις μπρέι-πόιντ στο σερβίς του το οποίο κράτησε μειώνοντας σε 3-2. Ό,τι δεν κατάφερε ο Έλληνας τενίστα σε εκείνο το σημείο το έκανε λίγο αργότερα όπου με νέο μπρέικ πήρε προβάδισμα με 5-4, αλλά και τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το ματς.

Ο Τζοκοβιτς θα πιέσει και πάλι αφόρητα το σερβίς του Τσιτσιπά, θα φτάσει σε διπλό μπρέικ-πόιντ (15-40) με τον Έλληνα τενίστα να καταφέρνει να σβήνει μόνο το ένα χάνοντας τη μεγάλη ευκαιρία.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πάλι με μπρέικ-πόιντ στο ασταθές σερβίς του Τζόκοβιτς, ο οποίος έφτασε και πάλι σε δύσκολο χολντ (6-5) και με νέο μπρέικ στη συνέχεια έκλεισε το ματς με 7-5.

Ο Σέρβος θα μπει και πάλι στο κεντρικό κορτ σε λίγες ώρες καθώς θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό τον εκπληκτικό Ιταλό Λορέντσο Σονέγκο, ο οποίος επικράτησε επίσης με ανατροπή του Αντρέι Ρούμπλεφ με 3-6, 6-4, 6-3.

πηγή: tennis24.gr