Νίκες για Ανόρθωση, Ομόνοια, ΑΠΟΕΛ (Αποτελέσματα)

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – Ε.Ν.Π 3-1. (24-26, 25-21,25-23, 25-17)

Την πρώτη τους νίκη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ που στο πλαίσιο της 6η αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Με ανατροπή επιβλήθηκες στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» της Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ και εξασφάλισε το πρώτο τρίποντο. Η επιτυχία αποκτά σημασία αφού επιτεύχθη επί ενός ισοδύναμου αντιπάλου, ενώ ο Λετονός ακραίος Vanags τραυματίστηκε από το πρώτο σετ. Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και δέχθηκε μια ήττα που ίσως στοιχίσει.

Η Ε.Ν.Π. ήταν πιο αποτελεσματική στο πρώτο σετ και από την αρχή είχε ελαφρύ προβάδισμα, ενώ οι «βυσσινί» ξέφυγαν με +3 13-16, αλλά οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στον πόντο 21-22 σε ένα ανοικτό σετ. Το ΑΠΟΕΛ  προηγήθηκε 23-22. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους  με την Ένωση να κερδίζει 24-26 σε 32’ εξασφαλίζοντας το σετ.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε παρά πολύ καλά στο δεύτερο σετ και ξέφυγε 09-05  και αύξησε σε 17-11, αλλά η Ε.Ν.Π. μείωσε στους τρεις πόντους 23-20. Το ΑΠΟΕΛ κράτησε και κέρδισε 25-21 σε 29’ και ισοφάρισε.

Στο τρίτο σετ η Ένωση κατάφερε να διατηρήσει ελαφρύ προβάδισμα με το ΑΠΟΕΛ να ισοφαρίζει 09-09, αλλά το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε και κέρδισε με 25-23 ανατρέποντας το σκορ σε 2-1 σετ.

Με την ψυχολογία στα ύψη από την εξέλιξη του αγώνα έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ στο τέταρτο σετ και κέρδισαν 25-17 σε 26’ κερδίζοντας με 3-1 και εξασφαλίζοντας το πρώτο τρίποντο.

ΑΠΟΕΛ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Jansons, Vanags, Κυπριανού, Romanutti, Στρουγκάρεβιτς, Σκορδής, Αντωνιάδης – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Παναγιωτίδης.

Ε.Ν.Π. (Δ. ΜΑΡΚΑΚΗΣ):Μαρουλλής, Ιακώβου, Σαββίδης, Costa, Acosta, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας. – Αλλαγές: Σαράντης, Γεωργίου.

Μεγάλη ανατροπή και τρίποντο

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-16,25-22, 26-24)

Με φοβερή ανατροπή απέναντι σε μια εκπληκτική ΑΕ Καραβά η Aνόρθωσις επικράτησε με 3-0 και πέτυχε την 5η σερί νίκη της. Το παιχνίδι μετά το πρώτο σετ ήταν εκπληκτικό, με την ΑΕ Καραβά να εντυπωσιάζει και  να το μετατρέπει σε αμφίρροπο ντέρμπι.

Ειδικά, στο τρίτο σετ η ΑΕ Καραβά προηγήθηκε με 10-18, αλλά δεν άντεξε και με εκπληκτικό τρόπο η Ανόρθωσις κέρδισε με 26-24εξασφαλίζοντας το τρίποντο. Η ΑΕ Καραβά με την εμφάνισή της πιστοποίησε τις δυνατότητές της.

Αποφασισμένη να «καθαρίσει» μπήκε η Ανόρθωσις στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 14-07. Η ομάδα της Αμμοχώστου έπαιξε ωραίο βόλεϊ και κέρδισε 25-16 σε 22’.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε 12-08.Ωστόσο, η ΑΕ Καραβά δεν τα παράτησε αντίθετα έβαλε δύσκολα στην Ανόρθωση και ισοφάρισε δις 18-18 και 21-21. Τελικά, η Ανόρθωσις προηγήθηκε με 25-22 σε 23’ και προηγήθηκε 2-0 σετ.

Η ΑΕ Καραβά εξέπληξε στο τρίτο σετ και βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ  και μάλιστα προηγήθηκε με 10-18. Η Ανόρθωσις έκανε φοβερό ντεμαράζ και κατάφερε να επικρατήσει με 26-24 και πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Pepic, Βjielica, Χριστοφόρου, Δημητρίου, Χρυσοστόμου, Halanda – Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Πρωτοψάλτης,Π. Χρυσοστόμου

AE ΚΑΡΑΒΑ(Α. ΗERRERA): Καρακατσάνης, Φιλοκράτους, Herrera, Ramma, Hasanli, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Καλαφάτης.

Τρίτη σερί νίκη και ανεβαίνουν οι «λιονταρίνες»

«ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ»: ΑΕΛ – LEMESOS VOLLEYBALL  3-0 (25-14,25-20, 25-17)

Η ΑΕΛ πέτυχε την 3η σερί νίκη κερδίζοντας στο Αθλητικό Κέντρο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» την Lemesos Volleyball με 3-0 σετ σε 72’ σε εξ αναβολής αγώνα για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι «γαλαζοκίτρινες» με τις νίκες αποκτούν ψυχολογία και εδραιώνονται στην τετράδα.

H Lemesos Volleyball προσπάθησε αλλά όταν έχανε επαφή με το σκορ δεν μπορούσε να ακολουθήσει.

Η ΑΕΛ και η Lemesos Volleyball συνέθεσαν ανταγωνιστικό ζευγάρι μέχρι περίπου τα μέσα του σετ με τις «γαλαζοκίτρινες» να ξεφεύγουν 19-13  και 22-14 κερδίζοντας σε 22’ 25-14 ανοίγοντας το σκορ.

Μετά το υπέρ της 10-07 η ΑΕΛ κυριάρχησε στο δεύτερο σετ, ξέφυγε 15-09, αλλά οι «ροζ» μείωσαν στο -5 20-15. Τελικά, η ΑΕΛ κέρδισε με 25-20 σε 27’ και προηγήθηκε με 2-0 σετ.

Οι «γαλαζοκίτρινες»  που χρησιμοποίησαν νεαρές, διατηρούσαν το πάνω χέρι στο τρίτο σετ και βρέθηκαν στο +6 16-10 και επιβλήθηκαν 25-17 σε 23’ κερδίζοντας και τον  αγώνα μες 3-0 σετ.

ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Magdic, Podokar, Πεχλιβάνη, Stedile, Σπύρου, Gryban/ Στεφανίδη – Λίμπερο: Κοκκή. – Αλλαγές: Παναγιώτου, Ευσταθίου, Σάββα, Κατσουνωτού.

LEMESOS VOLLEYBALL(A. ΣΠΥΡΟΥ): Horman, Tran, Summer, Λάσπου, Dobrasinovic, Σιδερά –Λίμπερο: Μιχαήλ. – Aλλαγές: Κέστα, Σιαπάνη.

Πολύ «σκληρή» η Ομόνοια

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3 (25-22, 19-25, 19-25, 25-22, 13-15)

Αυτή η Ομόνοια αρνείται να χάσει. Την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας πέρασε από «συμπληγάδες» στη Δερύνεια αλλά κέρδισε τη μαχητικότατη Αναγέννηση με 2-3 σε ματσάρα 134’. Το «τριφύλλι»ω που έκανε ανατροπή έχασε τους δυο πρώτους του βαθμούς.

Η Αναγέννηση προηγήθηκε βρέθηκε να χάνει, δεν τα έβαλε κάτω και πάλεψε μέχρι το τέλος για τη νίκη. Πήρε όμως ένα σημαντικό βαθμό.

Η Ομόνοια  προηγήθηκε 03 -05 στην έναρξη του αγώνα. Οι «πράσινοι» της Λευκωσίας προηγήθηκαν 09-12, αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 17-15. Στα τελικά στάδια του σετ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20. Η ομάδα του Γ. Μέλκα προηγήθηκε 23-21  και κέρδισε με 25-22 σε 25’ ανοίγοντας το σκορ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ. Η Ομόνοια προηγήθηκε με +3 08-11. Η Αναγέννηση έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά η Ομόνοια ξέφυγε με 17-22 κερδίζοντας με 19-25 σε 28’ και ισοφάρισε τον αγώνα.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-07, αλλά άμεσα η Ομόνοια εκμηδένισε τις αποστάσεις ισοφαρίζοντας σε 10-10. Η Ομόνοια κατάφερε στα τελικά στάδια να πάρει διαφορά και να προηγηθεί με 1-2 κερδίζοντας με 19-25 σε 27’ ανατρέποντας το σκορ.

Στο τέταρτο σετ η Ανασγέννηση κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και κέρδισε με 25-22 σε 32’ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Μεγάλο παιχνίδι έγινε και στο τάϊ – μπρέικ με τις δυο «πράσινες» ομάδες να συμβαδίζουν. Η Αναγέννηση προηγήθηκε 13-12, αλλά η Ομόνοια ανέτρεψε τα δεδομένα κερδίζοντας 13-15  σε 22’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Antonic, Torres, Καραγιάννης, Flores, Fellahoglu – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Κούρμουζος, Στέκας, Τόφια.

OMONOIA(Σ. ΣΑΒΒΑ): Lescov, Leontyev, Ελευθερίου, de Souza, Προδρόμου, Αλεξίου. –Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.