Serie A: Τεσσάρα η Μίλαν, «διπλό» η Αταλάντα

Με κεκτημένη ταχύτητα απ’ το εντυπωσιακό περυσινό της Πρωτάθλημα, η Μίλαν έκανε εντυπωσιακή αρχή στο φετινό Καμπιονάτο. Οι «ροσονέρι» φιλοξένησαν την Ουντινέζε στο ματς που άνοιξα την αυλαία για τη Serie A του 2022-23.

Με κορυφαίο τον Ρέμπιτς η ομάδα του Πιόλι επικράτησε 4-2 σε μια εντυπωσιακή αναμέτρηση. Παρότι βρέθηκε να χάνει νωρίς στο παιχνίδι. Για την ακρίβεια στο 2’ ο Μπεκάο έκανε το 0-1, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του Πρωταθλήματος.

Η «απάντηση» της Μίλαν ήρθε γρήγορα. Στο 7’ ο Καλάμπρια ανατράπηκε προ της αντίπαλης εστίας και μετά από εξέταση της φάσης υποδείχτηκε πέναλτι. Ο Ερναντέζ ανέλαβε την εκτέλεση κι έτσι στο 11’ ήρθε το 1-1.

Η ανατροπή ήρθε πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο αγώνα. Μετά από ωραία σέντρα από δεξιά, ο Ρέμπιτς πλάσαρε όμορφα πάνω στην κίνηση για το 2-1.

Όμως η Ουντινέζε δεν πήγε πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με εξαιρετική κεφαλιά ο Μασίνα έκανε το 2-2!

Η Μίλαν όχι απλά δεν αγχώθηκε, αλλά χρειάστηκε απλά 30 δευτερόλεπτα για να ξαναπάρει το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος. Στο 30ο δευτερόλεπτο απ’ την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο Ντίας με προβολή έκανε το 3-2.

Ο Ισπανός έγινε δημιουργός από εκτελεστής στο 68’, όταν έδωσε ωραία στον Ρέμπιτς ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Αρχίζοντας το Πρωτάθλημα με τον καλύτερο τρόπο για τη Μίλαν.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ 0-2

Εξαιρετικό ντεμπούτο και για την Αταλάντα που πέρασε νικηφόρα απ’ την έδρα της Σαμπντόρια. Οι γηπεδούχοι είχαν γκολ που δε μέτρησε μέσω VAR, για να έρθει ο Τολόι στο 26’ να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λόκμαν, δίνοντας σιγουριά για το σημαντικό «διπλό» στην ομάδα του Μπέργκαμο.